Kolory w biurze

 Kolory w biurze
Kolory, jakimi otaczamy się w pracy mogą pozytywnie wpływać na naszą kreatywność i efektywność, lub przeciwnie – dekoncentrować, czy nawet usypiać.

Według najnowszych danych, Polacy spędzają w pracy aż 2000 godzin w ciągu roku (średnio 40 godzin tygodniowo). Polska zajmuje tym samym 4. miejsce, więcej pracują jedynie mieszkańcy Turcji, krajów byłej Jugosławii oraz Grecji (powyżej 42 godzin tygodniowo. Kolory przestrzeni biurowej mogą pozytywnie bądź negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników, a co za tym idzie – mogą przyczyniać się do wzrostu lub spadku efektywności. Dlatego to, w jaki sposób zaaranżujemy przestrzeń, w której pracujemy, ma duże znaczenie. Przed wyborem kolorów, warto zastanowić się, jaką branżę reprezentujemy, oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Każda barwa generuje bowiem inną energię:

Biały – kolor najczęściej spotykany w miejscach pracy. Działa uspokajająco i antystresowo. Zaaplikowana jednak w zbyt dużej ilości może rozbudzać uczucie osamotnienia.

Żółty - kojarzy się z latem, jest symbolem ciepła, życia i radości. Pobudza nasz umysł do działania i poprawia pamięć. Dodatkowo wzmacnia poczucie własnej wartości i usprawnia proces decyzyjny.

Pomarańczowy – pobudza kreatywne myślenie. Warto go stosować w pomieszczeniach, w których odbywają się burze mózgów.

Czerwony - jest symbolem ognia i ma podobne do niego właściwości – rozpala i pobudza. W nadmiarze działa jak płachta na byka – wywołuje agresję.

Zielony – działa uspokajająco, wprowadza harmonię. Powinni się nim otaczać ludzie wiodący chaotyczne życie, lub mający problemy z organizacją pracy. Stosowany w nadmiarze może nudzić, spowalniać pracę, a nawet zachęcać do bierności.

Niebieski - jego chłodna barwa pobudza do działania, zachęca umysł do pracy, lecz także wprowadza niepokój. Odradza się go więc osobom borykającym się z depresją, lub zbyt nerwowych.

Preferencje kolorystyczne zależne od zawodu

Badania pokazują, że przedstawiciele różnych zawodów wybierają różne kolory. Blue jeans najbardziej przypadł do gustu pracownikom sektora zdrowia i urody, budownictwa i IT. Lazurowy szantung to kolory biura preferowane przez administrację, edukację i szkolenia, zaś cytrusową żorżetę najczęściej wybierają pracownicy działów finansowych. Na tle wyborów poszczególnych branż mocno wyróżnia się branża kreatywna. Okazuje się, że 22% grafików, designerów, fotografów i osób związanych z reklamą marzy o biurze w kolorze… czarnym.

Jaką kolorystykę powinno posiadać idealne biuro?

Sposób aranżacji przestrzeni biurowej powinien zależeć od branży – inaczej będzie wyglądać biuro dużej agencji reklamowej, a inaczej biuro państwowego urzędu. Warto zapoznać się w tej kwestii z zaleceniami specjalistów, można też śledzić najnowsze trendy. Równie ważne przy wyborze kolorystyki są jednak osobiste preferencje pracowników. Dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa to taka, która pozytywnie wpływała na ich samopoczucie i jakość pracy.

Źródło

pieniadze.gazeta.pl