Kiedy używać IaaS a kiedy PaaS?

Podczas gdy IaaS skupia się na pojemności, sieci i obliczeniach, dostawcy tego modelu zaczynają oferować narzędzia do wykorzystania wielu „chmur”, wchodząc tym samym na pole działania modelu PaaS.

Kiedy powinniśmy korzystać z IaaS ?

Jest to idealne rozwiązanie dla tych firm, które cenią sobie szybkość skalowania, które odbywa się na dodatek regularnie. Możliwość elastycznego przystosowania się w trybie niemalże natychmiastowym jest szczególnie korzystnaprzy wprowadzaniu ogromnej ilości danych i ich procesowaniu; pozwala także na skalowanie „w dół” wmiesiącach,gdy potrzebne są mniejsze zasoby.

W sumieIaaS jest rozwiązaniem dla tych firm, które szukają wydajnego sposobu na to, żeby skalować infrastrukturę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.

Kiedy powinniśmy korzystać z PaaS ?

Model ten sprawdza się najlepiej, gdy kilka osób potrzebuje pracować na jednej aplikacji; pozwala na jednoczesne wykorzystanie jednego kodu przez wielu użytkowników i umożliwia automatyzację testowania.

Pamiętajmy jednak, że PaaS – w przeciwieństwie do IaaS – często wymaga konkretnego języka programowania. Może to sprawić duży problem tym, którzy chcieliby przejść od jednego do drugiego usługodawcy tego modelu.

Więcej znajdziecie na Techopedia.