Jaki powinien być informatyk

 Jaki powinien być informatyk
Według pracodawców w 2015 roku do najważniejszych kompetencji pracownika działu IT mają należeć: posługiwanie się językiem angielskim, umiejętność współpracy w grupie, orientacja na potrzeby i wymogi klienta, uczciwość wobec pracodawcy oraz zaangażowanie w projekt.

Na kolejnych miejscach najbardziej pożądanych cech dobrego informatyka znalazły się: nastawienie na rozwój techniczny, troska o jakość wykonywanej pracy, chęć uczenia się, umiejętność zorganizowania własnej pracy i czasu oraz orientacja na cele. Okazuje się jednak, że w 2020 roku kolejność ta znacznie się zmieni. W perspektywie pięciu lat, wśród najbardziej pożądanych cech znajdzie się właśnie umiejętność współpracy, troska o jakość i uczenie się. Język angielski i zaangażowanie w pracę to już kolejne miejsca w rankingu.

Co ciekawe, większość cech, które wymieniają pracodawcy, należy do grupy tzw. „kompetencji miękkich”. Oznacza to, że potencjalni pracownicy powinni zadbać bardziej o rozwój uniwersalnych umiejętności, niż ściśle technicznych. Oczekiwania pracodawcy nie zawsze jednak idą w parze z rzeczywistymi kompetencjami. To, co najbardziej cenione, jest tym samym najtrudniejsze do pozyskania. Umiejętność współpracy, orientacji na klienta i zaangażowania w pracę to cechy z największym wskaźnikiem trudności pozyskania, znajdujące się jednocześnie w pierwszej piątce pożądanych kompetencji.

Źródło

Jakie kompetencje są najważniejsze w branży informatycznej?