Jak wdrożyć Product Managera w strukturę firmy?

pixabay.com
pixabay.com
Coraz więcej firm decyduje się utworzyć w swojej strukturze zespoły produktowe. Wynika to faktu, iż w dzisiejszych czasach zachodzi konieczność sprzedaży różnorodnych produktów. Również usługi, coraz częściej uważane są za swojego rodzaju produkt, który należy odpowiednio wypromować, by trafił do jak największej liczby odbiorców. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie w firmie roli Product Managera nie jest wcale takie proste. Należy spełnić kilka warunków i wykonać kilka odpowiednich kroków, by utworzony zespół przynosił pożądane rezultaty.

Jedną z pierwszych, podstawowych zasad, o których należy pamiętać, tworząc zespół produktowy, jest zdefiniowanie przejrzystej wizji. Powołanie do istnienia Product Managerów nie może być „sztuką dla sztuki”, całemu przedsięwzięciu musi towarzyszyć pomysł i cel, jaki zespół ma osiągnąć. A korzyści, jakich Product Managerowie mogą przynieść firmie jest wiele. Warto wspomnieć na przykład o dostarczeniu większej liczby właściwie zaprojektowanych produktów, które zostaną ukierunkowane na właściwe rynki, a dzięki temu trafią do odpowiednich klientów końcowych.

Kolejną, ważną zasadą, która powinna przyświecać tworzeniu zespołów produktowych jest zapewnienie sobie poparcia kierownictwa. Niezwykle ważne jest, aby kadra zarządzająca rzeczywiście widziała potrzebę rozbudowania struktury przedsiębiorstwa o biuro produktowe. Aby to osiągnąć warto naświetlić rzeczywiste korzyści, jakie mogą wnieść do organizacji Product Managerowie. Ponadto, warto uzmysłowić kadrze kierowniczej, iż dywersyfikacja zadań pomiędzy kilka działów firmy może odciążyć te biura, które cierpią na nadmiar obowiązków, na przykład marketing czy sprzedaż.

Jeszcze jedna, kluczowa zasada, która powinna towarzyszyć powołaniu biura produktowego, to zatrudnienie odpowiednich ludzi. Nie sztuką jest rozszerzenie struktury firmy o kolejne stanowiska, sztuką jest znalezienie takich osób, które swoją wiedzą i doświadczeniem wesprą przedsiębiorstwo i zapewnią mu realne korzyści. Czasem zdarza się, że zespół produktowy tworzą osoby wyłącznie z zewnątrz, innymi razy warto do nowo tworzonego biura zaprosić osoby pracujące w innych działach firmy, na przykład sprzedawców, którzy mogą pomóc nowym kolegom swoją wiedzą na temat przedsiębiorstwa.

Co równie ważne, utworzenie w strukturze przedsiębiorstwa biura produktowego nie może być chwilową „zachcianką”. Konieczne jest wdrożenie odpowiednich środków, które umożliwią trwałe osadzenie zespołu zarządzania produktami. W tym celu warto podjąć współpracę między innymi z działem HR, który pomoże rozpisać obowiązki po zmianie struktury firmy, z kolei kadra kierownicza pomoże zdefiniować ścieżki kariery dla nowych stanowisk. Wdrożenie roli Product Managera nie jest zadaniem łatwym, wręcz przeciwnie, to złożony proces wymagający zaangażowania wielu osób. Jednak korzyści płynące z faktu posiadania dobrze funkcjonującego zespołu produktowego mogą okazać się na tyle atrakcyjne, iż warto będzie podjąć ten wysiłek.

Źródło

productvision.pl