Jak w łatwy i niedrogi sposób zwiększyć bezpieczeństwo danych w firmie

Wielu małych i średnich przedsiębiorców lekceważy kwestię bezpieczeństwa danych, przechowywanych na służbowych komputerach. W firmach, w których nie istnieje dział informatyki należy zadbać o to samodzielnie. Oto kilka łatwych i tanich sposobów, dzięki którym można zwiększyć bezpieczeństwo firmowych danych.

Oprogramowanie

Licencje na system operacyjny, pakiet biurowy czy program antywirusowy mogą okazać się drogą inwestycją. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli w firmie konieczny jest program graficzny lub projektowy. Warto jednak, aby wszystko co znajduje się na firmowych komputerach, począwszy od systemu aż po najdrobniejsze aplikacje lub muzykę i zdjęcia, było legalne. Dla firm, które nie posiadają budżetem na drogie oprogramowanie dostępne są darmowe odpowiedniki znanych programów, które w wielu przypadkach wystarczy do sprawnej pracy i zwiększenia bezpieczeństwa danych.

Bezpieczna sieć

Firmowa sieć bezprzewodowa jest wykorzystywana w wielu przedsiębiorstwach. Zapewnia nie tylko dostęp do Internetu, ale także ułatwia korzystanie z urządzeń biurowych, takich jak drukarka czy skaner. Trzeba pamiętać, aby zadbać o właściwe zabezpieczenie sieci Wi-Fi. Nie chodzi tylko o sprzętowego firewalla, ale także o ustalenie poziomów dostępu do grupy roboczej czy ustanowienie haseł dla administratorów, pracowników i gości.

Kopia zapasowa

O kopii zapasowej danych warto pomyśleć już na początku korzystania z firmowych komputerów. Kopie danych należy przechowywać na zewnętrznych serwerach. Warto zadbać o dobre zabezpieczenie dostępu. Konieczne jest także określenie zasad tworzenia backupów, konkretnie rodzaj archiwizowanych danych oraz częstotliwość ich zapisywania. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność ciągłego dostępu do Internetu oraz obciążenie łącza. Odpowiednio dobrane rozwiązanie pozwoli jednak na minimalizację tego problemu.

Szyfrowanie

Nawet najmniej ważne informacje, przesyłane między działami jednej firmy powinny być szyfrowane. Warto korzystać z tej opcji dostępnej w programie pocztowym lub innych prostych aplikacjach.

Zasilanie awaryjne i zabezpieczenia fizyczne

Nawet jeśli firma posiada system zapewniający ciągłość dostawy napięcia warto pomyśleć o zasilaczach awaryjnych, czyli UPS. Firmowe systemy podtrzymywania napięcia oparte są zazwyczaj na generatorach spalinowych. Zanim jednak te rozpoczną pracę mija kilkanaście sekund. W przypadku awarii sieci energetycznej może to spowodować utratę danych. Dlatego warto zaopatrzyć serwerów i najważniejszych komputerów w UPS.Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą sprzętu oraz utratą danych warto także pomyśleć o fizycznym zabezpieczeniu sprzętu. Należy o to zadbać szczególnie jeśli sprzęt firmowy umieszczony jest w ogólnodostępnych miejscach lub jest wykorzystywany np. podczas targów czy wystaw.

Źródło

Zatroszcz się o bezpieczeństwo w firmie