Jak ułożyć wakacyjny grafik?

 Jak ułożyć wakacyjny grafik?
Urlop jest dla pracownika przyjemnością, ale dla menedżera staje się nie lada wyzwaniem. Wiąże się ze zwiększoną liczbą obowiązków i zarządzaniem zastępstwami tak, by możliwe było zachowanie wydajnej pracy przy ograniczonych zasobach.

Firma Captivate Networ przeprowadziła badania, w których wykazała, że praca w okresie letnim jest nawet o 20% mniej wydajna niż w innych porach roku. Wskaźnik nieobecności w pracy z powodu urlopów wzrasta o 19%, a czas wykonywania projektów jest o 13% dłuższy. Co najważniejsze – pracownicy latem rozpraszają się łatwiej o 45%.

Plany urlopowe są układane różnie i zazwyczaj zależą od wielkości firmy. Szefowie dużych korporacji plan ustalają zazwyczaj do końca roku. Przedsiębiorcy z małych firm takiego planu przygotowywać nie muszą, jednak nie obędzie się bez stworzenia wyjątkowo przemyślanego grafiku wolnych dni. Trzeba w nim brać pod uwagę jakość pracy w okrojonym zespole czy decyzję o zatrudnieniu pracownika tymczasowego.

Podczas urlopowej nieobecności pracownika jego zadania muszą być przekazane innej osobie. Najprostszym sposobem jest stworzenie listy zadań, która będzie zawierała opis działania, hasła do systemów i kontakt do ewentualnych klientów czy podwykonawców. Skutkami niedbałego przekazania obowiązków zastępcy w ten sposób jest zarówno nieefektywny praca, jak i słaba jakość wypoczynku.

Bardziej skrupulatnymi narzędziami są platformy business process management, które pomagają uniknąć sytuacji, do których może dojść podczas pracy w Excelu. Przygotowują one pracownika na pełne przejęcie obowiązków, automatyzują i przyspieszają te procesy oraz znacznie ułatwiają oddelegowanie zadań.

Źródło

pulshr.pl