Jak sprzedać produkt?

 Jak sprzedać produkt?
Konkurencja, kryzys gospodarczy oraz rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że sprzedaż produktów i usług to często duże wyzwanie dla firm.

Co zrobić, by zarówno sprzedający, jak i kupujący byli zadowoleni z transakcji? Oto kilka wskazówek:

• Sprecyzuj target – Największe szanse na sprzedaż ma osoba, która swój produkt czy usługę skieruje do grupy, która powinna być nim choćby potencjalnie zainteresowana. Nie warto produkty oferować w ciemno wszystkich. Przed rozpoczęciem procesu sprzedaży, koniecznie trzeba odpowiedzieć na następujące pytania: Kto będzie moim klientem? Jakie branże mnie interesują, a jakich będę unikać? Kupię czy stworzę bazę danych? Jak ją sprofiluję, aby dotrzeć do najbardziej pożądanych osób? Zawsze powinno się jak najwięcej dowiedzieć o odbiorcach przekazu (o ich zainteresowaniach i dotychczas zawartych transakcjach) – dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i firm.

• Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie - Czasu na porwanie odbiorców jest mniej niż kiedykolwiek. Zaczynając spotkanie, prezentację lub wystąpienie przed licznym audytorium (złożonym z klientów lub inwestorów) mówca ma do dyspozycji zaledwie kilka sekund wyostrzonej uwagi odbiorców. Ich mózg, w naturalny sposób przystępuje do szybkiej analizy, zakwalifikowania mówcy i jego wystąpienia, do kategorii: interesujące albo nudne. Ta analiza trwa od 8 do 12 sekund.

• Opowiedz historię – Ludzie od dawien dawna uwielbiają słuchać opowieści. Jeżeli sprzedający będzie umiał wywołać u odbiorcy emocje, gdy odwoła się do jego marzeń i pragnień – wywoła tym samym pozytywne konotacje na temat oferowanego produktu. Stąd już tylko krok do sukcesu.

• Skonstruuj strategiczny przekaz - Firmy tworzą opowieści w większości po to, aby komunikować przekaz, który odbije się pozytywnym echem dla brandu. Aby stworzyć strategiczny przekaz warto przede wszystkim odwołać się do misji firmy. Jakie potrzeby zaspokajają jej produktami czy usługami potencjalni klienci? Poza tym, pomocne może być posłużenie się sprawdzoną metodą stosowaną przez filmowców: Powiedz jednym zdaniem, a najlepiej jedną frazą, o czym mówi Twoja marka, produkt, firma?

• Mów o korzyściach - Jeśli chcesz być słuchany podczas prezentacji, powinieneś mówić o tym, co interesuje odbiorcę. Skup się więc na tym, co klient osiągnie dzięki współpracy z Tobą.

• Pamiętaj: uczciwa cena nie wymaga tłumaczenia - Co czuje klient, kiedy handlowiec zaraz po prezentacji ceny, zaczyna wyjaśniać klientowi powody, dla których cena jest taka a nie inna? Klient zaczyna podejrzewać, że cena jest wygórowana, a produkt nie jest wart swojej ceny. Dlaczego? Ponieważ handlowiec próbuje przekonać klienta do wartości produktu dopiero po tym, jak poda mu cenę. Tymczasem klient o tej wartości ma być przekonany jeszcze zanim cenę pozna.

• Zawsze miej BATNĘ - Dobrze przygotowana BATNA to solidny grunt w negocjacjach. Alternatywne rozwiązanie doda Ci pewności siebie. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której tylko jeden klient gwarantuje realizację planu.

Przekonać siebie

Do opisanych powyżej zasad, można dodać jeszcze jedną – niektórzy twierdzą, że najważniejszą – sprzedający musi sam uwierzyć w wartość produktu czy usługi. Jeżeli będzie przekonany, że to co proponuje, jest warte swojej ceny, łatwiej mu będzie przekonać potencjalnych nabywców.

Źródło

managernaobcasach.pl

sensup.pl