Jak skutecznie zmotywować do pracy?

pixabay.com
pixabay.com
Przed kadrą menedżerską, szefami, kierownikami, liderami zespołu stoi nie lada wyzwanie, którym jest skuteczna motywacja pracowników do bardziej wydajnej pracy lub do pracy w ogóle. W dzisiejszych czasach podejście, według którego pracownik powinien się cieszyć, że ma pracę i pensję, już nie wystarczy. Trzeba dać z siebie więcej i regularnie motywować podwładnych, dzięki czemu ich początkowy zapał do pracy potrwa znacznie dłużej i nie znudzą im się tak szybko wykonywane obowiązki, przez co chętniej będą się ich podejmować.

Samo zagadnienie motywacji do pracy nie jest wcale tak proste, jakby się to mogło wydawać. Każdy pracownik jest inny, inne też bodźce skutecznie zmobilizują go do pracy. Dlatego też zadanie stojące przed kadrą zarządzającą jest tak ważne. Należy do niego podejść w odpowiedni sposób. Poniżej kilka rad, jak należy motywować pracowników do pracy.

Na początku warto zacząć od stawiania osiągalnych celów i wymagania realnych do wykonania zadań. Dobry menedżer nie będzie szczędził pochwał pracownikowi, który wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie omieszka wyrazić zadowolenia z jego pracy na spotkaniu firmowym, tak aby uzmysłowić innym, jak dużo dobrego do firmy wnosi praca konkretnej osoby. Nic tak bardzo nie demotywuje do pracy, jak atmosfera ciągłej porażki, poczucie straconego czasu na wykonanie zadań, które nic nie przyniosą lub które znacznie przekraczają możliwości pracownika.

Kolejnym niezbędnym motywatorem jest wskazywanie na osobiste korzyści, jakie może odnieść pracownik poprzez wydajną i skuteczną pracę. Należy przy tym pamiętać, że każdy pracownik ma inne potrzeby, inne bodźce będą go motywować do pracy. Dla jednej osoby najlepszą osobistą korzyścią będzie stabilność zatrudnienia, z uwagi na dopiero co wzięty kredyt mieszkaniowy, dla innej najlepszym motywatorem będzie dodatkowa premia na rodzinne wydatki. Sprawne oko menedżera powinno być w stanie wychwycić, co będzie odpowiednią motywacją dla każdego pracownika.

Rada numer trzy związana jest z właściwym przydzielaniem obowiązków, dzięki czemu pracownik odczuje zadowolenie ze swojej pracy. Warto przemyśleć ten aspekt podczas planowania zakresu obowiązków pracownika. Ponadto, powinien on zawczasu zostać poinformowany o charakterze swojej pracy i roli, jaką ma pełnić w strukturach firmy. Pracownikom z dłuższym stażem warto od czasu do czasu zaproponować zmianę części obowiązków, by przez jakiś czas mogli spróbować swoich sił w czymś innym.

Pomocne przy motywowaniu pracowników może okazać się również wzmacnianie poczucia ich ważności. Można to osiągnąć na przykład poprzez pytanie o zdanie i opinię podczas ustalania planów i strategii. Dobry pomysł warto wypromować wśród pracowników.

Jeszcze jedna rada, o której warto pamiętać to ustalanie klarownych zasad współpracy. Pracowników motywują dobrze opisane i powszechnie znane zasady związane między innymi ze sposobem awansu, czy też otrzymania premii. Dzięki temu mają poczucie sprawiedliwego traktowania, wiedzą, co i jak należy robić, aby zasłużyć na awans.

Stosowanie się do tych kilku porad może zdecydowanie zmienić atmosferę w firmie. Jeśli jako menedżer zauważasz spadek motywacji do pracy wśród swoich podwładnych, zadaj sobie pytanie, czy powyższe rady są ci bliskie i czy stosujesz je wobec swoich pracowników.

Źródło

nf.pl