Jak skutecznie zarządzać kategorią produktową?

 Jak skutecznie zarządzać kategorią produktową?
Budowanie oferty produktowej to kluczowy element tworzenia całej strategii, zgodnie z którą przedsiębiorstwo ma w przyszłości funkcjonować. Każdy, kto wdrażał strategię oferty produktowej wie, jak bardzo rozbudowany i czasochłonny jest to proces. Co więcej, praktycznie nigdy się nie kończy, raz wdrożona oferta nie jest przecież uniwersalna, musi podlegać zmianom, reagować na aktualne zapotrzebowanie na rynku i nastroje konsumentów. Warto więc wiedzieć, jakie są najważniejsze etapy wdrażania oferty produktowej, by stała się ona przepustką do sukcesu a nie przyczyną porażki.

Aby prawidłowo określić produkty, które mają znaleźć się w ofercie, należy przede wszystkim wyznaczyć strukturę asortymentu. Tworząc tego typu listę należy jednocześnie dokładnie przyjrzeć się strefom cenowym, które można podzielić na trzy zasadnicze gamy: strefa gamy ekonomicznej, gamę mainstream oraz gamę premium. Wyznaczając te trzy kategorie, łatwiej będzie oznaczyć także granice cen, jakich należy się trzymać tworząc ofertę.

Strefa gamy ekonomicznej zaczyna się od produktów wyjściowych gamy (tzw. EPP – Entry Price Point). Będą to więc najtańsze towary lub usługi w całej rodzinie produktowej, jaką przedsiębiorstwo będzie dostarczać. Określenie początkowego pułapu cenowego to niezwykle newralgiczny moment, od tego będzie zależeć postrzeganie cenowe oferty przez konsumentów. To właśnie najniższa cena będzie dla nich punktem odniesienia do oferty konkurencji. By potwierdzić słuszność tej tezy wystarczy spojrzeć na sposób układania towaru w sklepach, bądź pozycjonowania go na platformach internetowych. Te najtańsze często zajmują kluczowe miejsce, by mogły zostać zauważone w pierwszej kolejności.

Strefa mainstream określa te produkty, na które może pozwolić sobie przeciętny konsument, bez zastanawiania się, czy stać będzie go na zakup, bądź czy produkt nie jest zbyt tani, a tym samym być może wadliwy. Jest to szeroka gama produktów, dedykowana głównie stałym klientom, którzy przekonali się o wysokiej jakości oferty.

Strefa gamy premium to produkty najdroższe, dla klientów, dla których cena nie gra już tak dużej roli. Produkty te często nie są tak silnie eksponowane, są dostępne dla tej grupy klientów, którzy są zdeterminowani do zakupu, nawet pomimo wyższej ceny.

Znając granice stref cenowych można już zacząć na poważnie wprowadzać kategorię produktową. Kolejnym krokiem, by zrobić to prawidłowo jest przeprowadzenie rozpoznania konkurencji. Poza standardowym wyznaczeniem kluczowych konkurentów, warto podzielić ich na te firmy, które będą stanowić konkurencję w poszczególnych strefach cenowych: ekonomicznej, mainstreamowej i premium. Takie rozróżnienie pozwoli lepiej poznać najważniejszych konkurentów na rynku i skuteczniej z nimi rywalizować.

Poza wskazanymi powyżej działaniami należy pamiętać, że kategoria produktowa nigdy nie jest stała. Należy zadbać o jej elastyczność i na bieżąco ją modyfikować, zgodnie z informacjami, jakie płyną z rynku i od konsumentów.

Źródło

nf.pl