Jak sektor średnich i dużych firm korzysta z usług telekomunikacyjnych i Data Center? - wyniki badań TELKO Trendy 2014

 Jak sektor średnich i dużych firm korzysta z usług telekomunikacyjnych i Data Center? - wyniki badań TELKO Trendy 2014
Przedstawiamy wyniki badania Telko Trendy 2014. Celem analizy było pozyskanie informacji na temat korzystania z usług telekomunikacyjnych oraz data center w średnich i dużych firmach. Badanie zlecone przez 3S zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2014 roku przez firmę badawczą KB Pretendent. Wyniki opracowano na podstawie odpowiedzi 250 specjalistów i managerów IT z firm zatrudniających 50 i więcej osób.

Wśród badanych firm ponad 40% korzysta z usług outsourcingu IT. Jak wynika z analizy najczęściej na zewnątrz zleca się zarządzanie serwerami (67%) i administrację LAN (41%).

Respondenci wskazują na wiele zalet outsourcingu, wśród których najczęściej wskazywanymi okazują się wygoda (28%), bezpieczeństwo (14%) i niższy koszt utrzymania. Na uwagę zasługuje także fakt, iż blisko połowa respondentów (43%) na pytanie dotyczące korzyści z usług outsourcingowych udzieliła odpowiedzi: „Nie wiem, trudno powiedzieć”, co oznacza, że nadal samo zagadnienie outsourcingu usług informatycznych nie jest znane sporej grupie przedsiębiorców.

Administratora IT posiada niemal dziewięć na dziesięć badanych firm, przy czym w większości przypadków (81%) jest to osoba zatrudniona w firmie, w pozostałych – firma zewnętrzna. Najczęściej stosowaną technologią, w jakiej zrealizowane jest łącze dostępowe w badanych firmach jest łącze światłowodowe, które występuje w niemal połowie badanych firm (48%), w co trzeciej, łącze opiera się na technologii DSL (34%), a w co piątej – jest to łącze radiowe (zobacz infografikę). Ponad połowa firm posiada zapasowe łącze internetowe (58%). Przepustowość łącza internetowego wykorzystywanego przez firmy zależy od ich wielkości. Generalnie, im większa firma, tym szybsze łącza wykorzystuje.

Pełny raport do pobrania tutaj.

Zachęcamy także do zapoznania się z infografiką.