Jak rozpoznać dobrego producenta oprogramowania?

 Jak rozpoznać dobrego producenta oprogramowania?
Dobre oprogramowanie biznesowe w dłuższej perspektywie znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zanim zdecydujemy się na wybór producenta dobrze jest przeanalizować za i przeciw. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową.

Zdobycze technologii mogą zwiększyć jakość pracy nie tylko w dużej korporacji, ale też w małym przedsiębiorstwie. Wielu producentów obecnych na rynku oferuje oprogramowanie napisane z myślą o najmniejszych podmiotach gospodarczych. Wybierając oprogramowanie dla swojej firmy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Okres działalności producenta. Jeżeli w ofercie producenta znajdują się programy, które posiadają kolejne wersje, świadczy to o tym, że dany produkt spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony klientów i firma postawiła zainwestować w jego rozwój. Kiedy producent posiada w swoim katalogu produkty oznaczone kolejnymi cyframi, możemy domniemywać, że jego nowsze aplikacje w pierwszych wersjach także są dobrze zrealizowane dzięki doświadczeniu zdobytemu w przygotowaniu poprzednich projektów.

2. Wsparcie dla klienta. Decydując się na dany program, warto sprawdzić, czy jego twórcy oferują wsparcie dla klienta – każdy poważny producent powinien poinformować o warunkach serwisu takiego produktu. Ważna jest także możliwość uzyskania pomocy w razie problemów z korzystaniem z oprogramowania. Dobrze, jeżeli dostawca programu posiada telefoniczną infolinię, z której można skorzystać w awaryjnej sytuacji.

3. Zakres działalności. – Przede wszystkim warto zainteresować się zakresem działalności danego producenta – radzi Tomasz Czarnecki z firmy HDF Polska, tworzącej oprogramowanie dla biznesu. – Jeżeli firma, oprócz rozwiązań dla małych przedsiębiorstw, przygotowuje także programy na zamówienie dla dużych podmiotów, jest bardziej wiarygodna dla klienta. Doświadczenia zdobyte we współpracy z większymi przedsiębiorstwami dobrze przekładają się na projektowanie aplikacji dla małych firm – wyjaśnia Czarnecki.

4. Intuicyjny system obsługi. Każdy producent oprogramowania, który rozumie potrzeby swoich klientów, projektuje swoje produkty w taki sposób, by ich obsługa nie wymagała znajomości technologii informatycznych. Nauczenie się korzystania z nowego programu nie powinno zająć więcej niż kilka godzin, nawet w przypadku osoby, która dotychczas nie miała do czynienia z podobnym oprogramowaniem.

By zyskać czas

Właściciel małej firmy, który wybierze właściwe oprogramowanie, może zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas. Przyspieszenie wykonywania codziennych czynności dzięki ułatwieniom, jakie oferuje program, pozwala lepiej wykorzystać potencjał pracowników, którzy mogą więcej czasu przeznaczyć na wykonywanie właściwych zadań, zamiast skupiać się na czynnościach dodatkowych, które może za nich wykonać komputer wyposażony w odpowiednią aplikację.

Źródło

„StartUp”, Nr 14, wrzesień-listopad 2014