Jak prawidłowo rozdysponować pieniądze przeznaczone na kampanię reklamową w Internecie? Co ile kosztuje?

 Jak prawidłowo rozdysponować pieniądze przeznaczone na kampanię reklamową w Internecie? Co ile kosztuje?
Aktualnie najlepsze oraz najbardziej przystępne miejsce do rozpoczęcia kampanii reklamowej jest Internet. Dla osoby, która właśnie wystartowała z własnym biznesem i nie wie, co zrobić, by inni usłyszeli o powstałej firmie, reklama w sieci jest nowym polem do odkrycia. Reklama on-line, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod reklamowych pozwala za pomocą statystyk w bardzo dokładny sposób określić, czy pieniądze przeznaczone na kampanię zostały dobrze zainwestowane.

Reklama internetowa różni się od tradycyjnych metod tym, że nie zawsze pochłania duże nakłady finansowe. W sieci dostępne są różne formy reklamy, co powoduje, że na rynku pojawiło się wiele firm, zajmujących się tym profesjonalnie. Firmy zajmujące się kampanią reklamową w Internecie można podzielić na trzy grupy:

• Pierwsza grupa są to agencje interaktywne. Podstawowa działalność takich agencji polega na tworzeniu stron internetowych oraz zarządzaniu ich treścią. W przypadku akcji promocyjnych w Internecie angażują się one w kreację oraz produkcję reklamy. Na początku wymyślają treść i formę projektu, później tworzą do niego grafikę. Również tradycyjne agencje reklamowe coraz częściej zajmują się realizacją kampanii internetowych. W ich przypadku jest to zazwyczaj tylko jedno z wykorzystywanych mediów. Działania w tym zakresie zlecają więc specjalistycznym agencjom interaktywnym.

• Druga grupa zajmuje się planowaniem i kontrolą emisji reklam. Należą do niej domy mediowe oraz brokerzy reklamy internetowej. Oba rodzaje firm współpracują ze sobą i dzielą się zadaniami dotyczącymi konkretnych kampanii. Często zdarza się, że brokerzy są po prostu podwykonawcami domów mediowych w zakresie promocji w Internecie.

• Trzecią grupą firm są emitenci reklam. Zaliczyć możemy do niej portale niezależne oraz sieci reklamowe. Te ostatnie to firmy, które skupiają kilkadziesiąt lub kilkaset specjalistycznych serwisów internetowych; najczęściej mają z nimi podpisane umowy na wyłączność. Oznacza to, że zamieszczenie reklamy w którymkolwiek z nich musi odbywać się za pośrednictwem sieci reklamowej.

Na cenę kampanii reklamowej w Internecie składają się dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest koszt kreacji i wykonania projektu. Przede wszystkim zależy on od zastosowanej formy. Za stworzenie prostego bannera trzeba zapłacić agencji interaktywnej od 200 do 500 zł. Koszt billboardu to około 1200 zł. Na bardziej skomplikowane rzeczy, takie jak animacja z efektami dźwiękowymi, należy wydać nawet kilka tysięcy złotych. Drugim czynnikiem jest koszt zaplanowania kampanii, emisji reklam i raportowania. Zwykle płaci się za to wszystko razem. Ceny emisji ustalane są przez portale. Cena za tysiąc odsłon waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zarówno agencje interaktywne, jak i domy mediowe oraz brokerzy uzyskać mogą dość znaczne rabaty od niezależnych portali oraz sieci reklamowych. Koszt zaplanowania i monitorowania kampanii jest uwarunkowany jej wielkością; kształtuje się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.