Jak odejść z pracy z klasą?

Utrata pracy wiąże się z ogromnym stresem. Zostaje zaburzone nasze poczucie bezpieczeństwa, tracimy grunt pod nogami. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i odejść z klasą?

Bez względu na to, czy sami podejmujemy decyzję o rozstaniu z dotychczasowym miejscem pracy, czy informacja o tym zostaje nam przekazana przez pracodawcę, warto postarać się dobrze rozstać się z firmą. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

  1. Nie pal za sobą mostów – Pamiętaj, że informacja, którą zostawisz po sobie w firmie, jest ważna, bo buduje twoją osobistą markę. Trzymaj nerwy na wodzy. By nie powiedzieć czegoś, czego później będziesz żałować, powstrzymaj się od komentarzy na gorąco. Lepiej dać sobie trochę czasu, może nawet poprosić o dzień lub dwa dni urlopu na oswojenie się z sytuacją. Wówczas można zrobić bilans zysków i strat. Warto zadbać o kulturalne rozstanie z szefami i kolegami. Nigdy nie wiadomo, w jakich okolicznościach możemy się z nimi spotkać ponownie.
  2. Dokończ, to co zacząłeś - Jednym z warunków pozostawienia po sobie dobrej opinii jest odpowiedzialne przekazanie obowiązków. Jeśli prowadzimy projekt, który za chwilę zostanie zakończony, warto dołożyć starań, by samemu go zamknąć i przedstawić rezultaty pracodawcy. Jeżeli zaś projekt czy zadanie wykraczają poza okres wypowiedzenia, trzeba je przekazać następcy.
  3. Pamiętaj o tym, co było dobre - Mamy tendencję do zapominania o tym, co w dotychczasowej firmie było pozytywne. Warto pamiętać o plusach, o tym co się nauczyliśmy, ile osiągnęliśmy. Bogatsi o nowe doświadczenia, możemy kroczyć dalej ścieżką kariery.
  4. Potraktuj zwolnienie jako szansę na rozwój - Dożywotnie etaty to już przeszłość. Rosnąca konkurencja i kryzys gospodarczy sprawiają, że duże znaczenie ma elastyczność na rynku pracy. Osoby, które traktują utratę pracy jako zmianę, radzą sobie z tą sytuacją najlepiej. Zwolnienie jest dla nich wyzwaniem, początkiem czegoś nowego.


Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, takich jak zwolnienie z pracy, jest jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na postrzeganie pracownika na rynku. Dlatego nawet jeżeli źle nam się pracowało w dotychczasowej pracy, warto zachować klasę i pozostawić po sobie dobre wspomnienie.

Źródła