Jak kierownik IT uprawia marketing

Kiedy zdecydowałeś się na karierę w IT, zapewne stwierdziłeś, że oznacza to zamknięcie sobie drzwi do kariery w typowo biznesowych obszarach, jak sprzedaż i marketing. A jednak, te drzwi niekoniecznie są zamknięte, są właściwie uchylone. Oznacza to, że jako dobry kierownik IT, obok niezbędnych umiejętności zarządzającego, będziesz musiał rozwinąć umiejętności marketingowe.

Umiejętności marketingowe, które potrzebne są każdemu kierownikowi IT

Twoja firma oferuje jakiś produkt lub usługę, którą próbuje sprzedać klientom. Aby to zrobić trzeba zrozumieć potrzeby klientów, które oni próbują zaspokoić dzięki temu produktowi lub usłudze.Następnie trzeba uzmysłowić sobie procesy, przez które trzeba przejść, aby zaprojektować właściwe rozwiązania oraz uświadomić klientom, że takowe istnieją.To właśnie jest marketing.

Mimo że nie pracujesz w dziale marketingu, Twój zespół IT jest odpowiedzialny za wparcie ich działań. Oznacza to, że nawet jeśli nie jest to częścią Twojego przeszkolenia menedżerskiego, będziesz musiał stworzyć procesy i rozwiązania IT, które mają wspierać poniższe funkcje marketingowe:

  • Promocje: W różnych okresach w ciągu roku, wynikających z kalendarza, zewnętrznych wydarzeń lub wypuszczenia na rynek nowego produktu firmy, dział marketingu będzie musiał zrealizować program promocji. Twój zespół IT może być wezwany to pomocy w dostarczeniu potrzebnych informacji, na przykład przez media społecznościowe lub przez stronę internetową firmy. Dodatkowo, jeśli promocja odniesie sukces, ilość informacji na serwerach firmy wzrośnie, co będzie wymagało odpowiedniego działania.
  • Rozgłos: Aby produkty i usługi firmy zostały zakupione, świat musi wiedzieć, że firma istnieje. Oznacza to, że dział marketingu będzie tworzył ciągły przekaz materiałów, który będzie musiał być bezpiecznie i dobrze dostarczony do różnych mediów. Rozgłos to "dwukierunkowa ulica", tak więc ludzie z zewnątrz muszą być w stanie skontaktować się z członkami działu marketingu. Twój zespół IT będzie odpowiedzialny za upewnienie się, że dane są bezpiecznie przekazywane w obu kierunkach.
  • Marketing elektroniczny: Witamy w XXI wieku, gdzie wszystko robi się elektronicznie. Oznacza to, że programy marketingowe to między innymi video, kupony online itp., które potrzebują wsparcia ze strony IT. Dlatego krytyczne sprawy IT, takie jak szerokość pasma, pamięć, i zdolność przetwarzania muszą być zaadresowane, zanim będą potrzebne do wsparcia programu marketingowego.
  • Targi: Na targach wasza firma będzie próbować przyciągnąć uwagę klientów i mediów. Będą potrzebowali wsparcia zespołu IT, aby stworzyć dobre demo, przetworzyć informację o odwiedzających i przeprowadzić efektowne kampanie następcze poprzez email.
  • *Marketing konsumenta: Zdolność sięgnięcia do potencjalnego klienta to silna technika marketingowa. Jednakże, aby to zrobić efektywnie, potrzebne jest ogromne wsparcie ze strony IT. Oznacza to, że trzeba stworzyć i zarządzać listami e-mailingowymi, muszą zostać stworzone i właściwie rozprowadzone formularze e-maili i listów, a hity ze stron internetowych muszą być monitorowane i analizowane. Twój zespół IT będzie miał pełne ręce roboty!


Co to oznacza?

Świat IT jest skomplikowany. Jako kierownik IT może wydawać Ci się, że Twoim jedynym zadaniem jest znalezienie sposobów, aby Twój zespół pomógł reszcie firmy najlepiej skorzystać z technologii. Okazuje się, że jest jednak więcej do zrobienia. Marketing produktów i usług firmy to kluczowa część tego, co musi być zrobione, aby firma odniosła sukces. Jako kierownik IT, powinieneś rozumieć różne funkcje marketingu, które istnieją, i jak Twój zespół IT może je wspierać. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić jako kierownik IT to ciągłe zwiększanie pojęcia o tym jak działa firma. IT to tylko mała część dużej organizacji; jednakże Twój zespół wspiera każdy inny. Poświęć czas na włączenie zespołu marketingowego w budowanie dobrych relacji ze swoim zespołem. Naucz się czym zajmuje się marketing, a będziesz na dobrej drodze do zwiększenia sukcesu firmy.

Źródło

Jim Anderson: "How An IT Manager Does Marketing", PM HUT, 8 sierpnia 2013