Jak dostać kredyt na start?

Początkujący przedsiębiorcy muszą stanąć przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest sfinansowanie działalności. Co zrobić, by dostać dofinansowanie?

Uzyskanie kredytu na dopiero co powstałą firmę jest w praktyce często trudne do zrealizowania. Wynika to z faktu, że nowe przedsiębiorstwa są obarczone dużym ryzykiem bankructwa i trudnością w ocenie zdolności kredytowej. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Trzeba się tylko odpowiednio przygotować.

Kredyt tak, ale jak?Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt? Po pierwsze, trzeba mieć świadomość, że banki dokładnie sprawdzą naszą historię kredytową. Dlatego ważne jest, czy nasze dotychczasowe pożyczki były spłacane w terminie i czy obecnie nie mamy żadnych zobowiązań. Należy w związku z tym dostarczyć odpowiednie zaświadczenia o nie zaleganiu z płatnościami. Po drugie, jeżeli chcemy uzyskać kredyt na start, powinniśmy przedstawić w banku biznesplan, z którego będzie wynikała nasza zdolność regulowania zobowiązań. Po trzecie wreszcie, musimy zapoznać się z ofertą kredytów i zdecydować, który z nich będzie dla nas najlepszy, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i możliwości spłaty.

Inwestycyjny, obrotowy, a może hipoteczny?Przy wyborze kredytu ważne jest określenie na jaki cel chcemy finansowanie przeznaczyć. Firmy rozpoczynające swoją działalność najczęściej starają się o kredyt inwestycyjny, obrotowy lub hipoteczny. Kredyt inwestycyjny pomaga przedsiębiorcy zakupić nowy sprzęt, zmodernizować firmę lub też wybudować nowe obiekty. Jest to kredyt długoterminowy przyznawany na okres od roku do 20 lat. Na finansowanie bieżących potrzeb, przedsiębiorca może zaciągnąć kredyt obrotowy. Można przy jego pomocy opłacić m.in. zakup towarów, materiałów, bieżące zobowiązania wobec dostawców. Taki kredyt najczęściej przyznawany jest na 12 miesięcy. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie – kredyt hipoteczny. Jego zaletą jest przede wszystkim większa możliwa kwota dofinansowania, nawet kilkuset tysięcy złotych. Warunkiem jego otrzymania jest jednak zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

Źródło

www.inwestycje.pl