Jak długo trzeba pracować na wakacyjny wyjazd?

Wyjazd w czasie urlopu to marzenie wszystkich pracowników. W nadmorskich kurortach i na górskich szlakach można spotkać turystów z wielu krajów, którzy ładują baterie na drugą część roku w pracy. Jak długo mieszkańcy różnych europejskich krajów muszą pracować, aby stać ich było na wczasy za 2500 zł?

Urlop w tydzień...

Przy założeniu, że pracownicy otrzymują średnie wynagrodzenie w swoim kraju i całość przeznaczają na wyjazd, najszybciej z odłożonych na wakacje pieniędzy cieszył się będzie Norweg i Duńczyk. Zarobienie kwoty 2500 zł zajmie im 4 dni. Niewiele więcej czasu potrzebuje na to pracownik w Luksemburgu (5 dni). W ciągu tygodnia z tym zadaniem poradzą sobie Francuzi i Austriacy, Włochowi natomiast potrzeba na to 8 dni.

… i w dwa miesiące

Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku pracowników z Bułgarii. Aby uzbierać potrzebne na wyjazd pieniądze Bułgar będzie musiał pracować aż 55 dni, zakładając, że całość zarobków przeznaczy na wyjazd.

Polski pracownik też nie ma lekko

Pracownicy w Polsce nie mają wprawdzie tak złej sytuacji jak ich bułgarscy koledzy, ale od czołówki dzieli ich dużo. Polak, żeby móc wyjechać na wczasy za 2500 zł musi spędzić w pracy 23 dni, czyli aż 6 razy więcej niż Norweg lub Duńczyk. Podobnie sytuacja wygląda u naszych południowych sąsiadów. Czesi muszą odkładać na wczasy przez 21 dni a Słowacy trzy dni dłużej.

Źródło

Ile europejczycy muszą pracować na wakacyjny wyjazd