Inteligentna reklama osobista

 Inteligentna reklama osobista
Kampanie promocyjne przygotowane pod konkretnego klienta, oparte na analizie jego zachowań stają się na rynku polskim coraz bardziej popularne. Na czym polega inteligentna reklama osobista i jak w ramach tego samego budżetu skuteczniej reklamować się w sieci?

Znane do tej pory modele reklamy internetowej ustępują pola nowym, „inteligentnym” formom. W ciągu najbliższych 3 lat ich udział w rynku spadnie z 47 do 17 procent, wynika z najnowszych badań. Wzrośnie natomiast znaczenie reklamy osobistej, czyli dopasowanej do potrzeb potencjalnego klienta. Wydatki na nią będą stanowiły połowę wartości rynku reklamowego w USA do 2017 roku, a w Polsce jej udział systematycznie rośnie.

Reklama dostosowana do preferencji

Inteligentna reklama osobista to narzędzie opierające się na szczegółowej analizie zachowań użytkowników. Nie polega przy tym na jednym ustandaryzowanym przekazie, lecz na bieżąco tworzy spersonalizowane reklamy dostosowane do preferencji konkretnego użytkownika. Wykorzystuje do tego tzw. inteligentne dane (ang. Smart Data), czyli informacje pochodzące ze sklepów internetowych, portali czy serwisów. Na podstawie takiej analizy sieć reklamowa np. proponuje osobie, która zakupiła niedawno pierwszą część książki, możliwość zamówienia kolejnej jeszcze przed premierą. Jeżeli reklamodawca wie, że ktoś często w celach biznesowych lata do Pragi, to może mu zaoferować reklamę dotyczącą danego połączenia. Ciekawym przykładem jest też oferowanie dodatkowych akcesoriów do wcześniej zakupionego aparatu cyfrowego. Rozpoczynając kampanię marketerzy wyznaczają cele i definiują maksymalny koszt związany z ich osiągnięciem. Takim celem może być np. finalizacja transakcji w sklepie internetowym lub pozyskanie wniosku o umowę z operatorem telekomunikacyjnym. Wyświetlenie każdej reklamy poprzedza specjalna, trwająca ułamki sekund, aukcja. Stają do niej reklamodawcy, którym odpowiada profil danego użytkownika. Wygrywa ten, który zaoferuje najwyższą stawkę.

Te same pieniądze i lepsze efekty

Nowy model kładzie nacisk na efektywne wykorzystanie funduszy reklamodawców. Jest to możliwe dzięki określeniu preferowanego kosztu pozyskania klienta (eCPA), co pozwala na optymalizację wydatków przeznaczanych na wyświetlanie reklam. To duży krok do przodu w porównaniu do standardowych modeli, gdzie opłata naliczana jest od liczby wyświetleń kreacji reklamowej lub kliknięć, lecz nie podlega żadnej optymalizacji w trakcie trwania kampanii. Taka reklama może zatem przyciągnąć kilkukrotnie więcej odbiorców niż tradycyjna kampania skierowana do ogółu, czego efektem jest nawet dwa razy większa sprzedaż.

Dotrzeć do konkretnego klienta

Reklama osobista odpowiadająca na jasno sprecyzowane potrzeby klienta zyskuje coraz większą popularność. Forma ta sprawdza się przede wszystkim w handlu elektronicznym. Jest bardziej skuteczna niż reklama powszechna, ponieważ pokazuje tylko te produkty, którymi internauta jest zainteresowany, a nie irytuje go reklamowaniem zbędnych przedmiotów i usług.

Źródło

egospodarka.pl