Ile należy zapłacić firmie PR?

 Ile należy zapłacić firmie PR?
„Zajmiemy się komunikacją z mediami, stworzymy biuro prasowe, poprowadzimy kampanię, zorganizujemy eventy, zmotywujemy pracowników oraz poprowadzimy komunikację wewnętrzną jak i zewnętrzną.” – tak dzisiaj reklamują się agencje zajmujące się Public Relations, jej dbania o wizerunek firmy nie doprowadzi jej do bankructwa?

Potężne agencje PR gromadzą pasjonatów i praktyków prasy, radia, telewizji oraz Internetu w jednym miejscu. Ofert na rynku jest bardzo dużo, ale nigdy nie wiadomo z której skorzystać i czy obiecana „niezawodna komunikacja” będzie skuteczna w przypadku naszej firmy. Od samych ofert oraz konkurencji wśród agencji PR można dostać zawrotu głowy. Bardzo duże są również różnice w cenach podobnych do siebie usług.

Właściciele małych firm chcący nawiązać współpracę z agencją zajmującą się dbaniem o wizerunek, nie mają łatwego zadania. Często usługa, która w cenniku kilku agencji ma identyczną nazwę, w rzeczywistości wcale nie będzie taka sama, a cena również pozostawia wiele do życzenia. W jednej agencji jest to 100 złotych w kolejnej kilkaset, a w jeszcze innej cena usługi liczona jest w tysiącach. Klient chcący zamówić prowadzenie firmowego konta na portalu społecznościowym często nie ma sprecyzowanych oczekiwań, chce tylko aby aktywność przełożyła się na efekty sprzedażowe bądź finansowe. Warto się więc zastanowić czy nie łatwiej byłoby prowadzić konto samemu, bądź zlecić to pracownikowi swojej firmy za dodatkową opłatą i zaoszczędzić w ten sposób pieniądze, które przeznaczylibyśmy na agencję PR? Tym bardziej, że żadna agencja nie zagwarantuje wzrostu dochodów firmy.

Na rynku istnieje wiele serwisów internetowych oferujących tanie usługi reklamowe, jednakże za tanimi wykonawcami często stoją osoby niemające doświadczenia, talentu ani nawet podstawowej wiedzy potrzebnej do wykonania zlecenia. W tym wypadku „bardzo tanio” i „bardzo dobrze” wzajemnie się wyklucza.

Duże agencje PR, reklamowe oraz marketingowe za swoje usługi w postaci prowadzenia konta na portalu społecznościowym mogą zażyczyć sobie kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. W dużych agencjach koszt zamówienia oblicza się na podstawie czasu pracy danego specjalisty - cena za godzinę może wynosić nawet 200 złotych netto. Dobra agencja oferuje również wiele działań dodatkowych takich jak: badania analizujące grupę docelową, wykonanie aplikacji na telefon, czy konkursy promujące firmę. Niestety małe oraz średnie firmy nie mogą sobie pozwolić na takie usługi, ponieważ korzyści z udanej kampanii mogą być dużo niższa niż koszt jej przeprowadzenia, a nawet może przewyższać średni miesięczny dochód. Dobrym rozwiązaniem dla takich firm będą agencje, które wyspecjalizowane są w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw. Zlecenie zostanie wykonane solidnie i znacznie taniej niż w „topowej” agencji. W przypadku prowadzenia konta na portalu społecznosciowym będzie to koszt 500-1000 złotych miesięcznie.

Przed złożeniem zamówienia w agencji PR należy dokładnie przeanalizować zakres działania i realizacji zlecenia, aby nie zostać niemile zaskoczonym przez efekt końcowy. Można nawiązać kontakt z byłymi bądź aktualnymi klientami wykonawcy i poprosić o opinię na temat współpracy. Na koniec pozostaje tylko negocjacja cen.