Ile kosztuje depresja pracowników?

 Ile kosztuje depresja pracowników?
WHO szacuje, że za 14 lat depresja będzie najbardziej powszechną chorobą na globie. Z 350 mln cierpiących na nią ludzi na całym świecie 1,5 mln to Polacy. Niestety, pogłębiająca się zachorowalność na depresję to problem nie tylko społeczny, lecz także gospodarczy.

Raport Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie informuje, że leczenie depresji kosztuje budżet państwa 3,5 mld złotych rocznie. Koszty te to nie tylko leczenie, lecz także straty wynikające ze spadku produktywności i wydajności. W samym 2013 roku zarejestrowano 3,8 mln dni absencji chorobowych. Szacuje się, że liczby te będą stale rosnąć.

Z roku na rok coraz więcej pracowników bierze zwolnienie chorobowe ze względu na pogłębiającą się depresję. Są to zwolnienia zarówno kilkutygodniowe, a nawet półroczne. Po nieudanym leczeniu duża liczba pracowników postanawia odejść z pracy, co jest kłopotem zwłaszcza dla małych firm. Równie niekorzystną sytuacją jest obniżona wydajność - statystyki mówią, że osoba cierpiąca na depresję potrzebuje o 5,6 godzin więcej czasu tygodniowo, by poradzić sobie z zadaniami. W przeliczeniu jest to około 2,7 mld złotych.

Przewlekły stres i zaburzenia rytmu dnia to znaki naszych czasów i główne przyczyny zachorowalności na depresję. Chorobę diagnozuje się najczęściej u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, czyli tych najbardziej produktywnych zawodowo. Okazuje się, że tej chorobie lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego pracodawcy stawiają na działania profilaktyczne mające zmniejszyć ryzyko zachorowalności. W tym celu często oprócz pakietu medycznego oferują pracownikom karty uprawniające do uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że sport działa jak antydepresant – zwiększa poziom endorfin i serotoniny w organizmie, a także rozładowuje napięcie i zapobiega spadkowi nastrojów. Nic dziwnego, że siłownia i kluby fitness to dziś pierwszy przystanek w porannej drodze do pracy. Pracodawcy są zgodni, że motywowanie pracowników do aktywności fizycznej to ogromna inwestycja, która się jednak zwraca się z zyskiem.

Wysokie koszty społeczne i gospodarcze to jedne z pobudek, które każą szukać skutecznych rozwiązań w walce z problemem depresji. W Polsce leczenie depresji ukierunkowuje się farmakologicznie, a nie terapeutycznie. Co gorsza, walczy się z nią już w momencie zaistnienia, bo profilaktyka jest słabo rozwinięta. Warto więc, by pracodawcy sami zadbali o zdrowie psychiczne swoich pracowników.

Źródło

hrtrendy.pl