I Ty możesz wpłynąć na ISO

Polskę już kilka razy odwiedził Stuart Reld z tematem ISO 29119 Software Testing Standard. Jest to nowa i ulepszona propozycja standardu ISO, i ma szansę wycofać 4 obecne standardy ISO. Podczas uchwalania zgłoszona została apelacja w sprawie jednej z części standardu – procesu testowania – i publikacja została wstrzymana.

Jednakże, nawet jeśli publikacja nie dojdzie do skutku możliwa jest budowa nowego ISO. Jak można uczestniczyć w budowie ISO? Aby należeć do zespołu do spraw testowania, należy zgłosić się do krajowej organizacji. W Polskim Komitecie Normalizacyjnym istnieją procedury, ale brak jest ograniczeń co do liczby osób w zespole z danego kraju.

Jednakże w Polsce komitet do spraw testowania oprogramowania właściwie nie istnieje. Stworzona została Grupa Robocza 26 przy Komitecie ISO/IEC JTC 1/S.C. (Software Testing). Odpowiedzialny za współpracę międzynarodową w tym zakresie jest Komitet Techniczny 171 do spraw Sieci Komputerowych i Oprogramowania.

W wielu krajach łatwo jest zostać przyjętym do grona przedstawicieli takich jak nasz PKN. Utrudnieniem może być sponsoring międzynarodowych spotkań, które odbywają się w różnych krajach. Nie wszyscy uczestnicy pojawiają się na nich osobiście, jeśli istnieje taka możliwość kontaktują się przez telefon lub online.

Warto przypominać się, wysyłać częste maile, dzwonić itp. Aby członkowie PKN odpowiedzieli. Więcej informacji o tym, jak dołączyć do „komitetu technicznego PN” do spraw testowania oprogramowania na www.pkn.pl

Źródło

www.testerzy.pl