HR-owcy kontra menedżerowie

 HR-owcy kontra menedżerowie
Menedżerowie i HR-owcy w firmie powinni kierować się takimi samymi wartościami i priorytetami – grają przecież do tej samej bramki. Mimo iż obie grupy mają taki sam cel pracy i drogę do niego pokonują wspólnie, często w kwestii zarządzania prezentują odmienne poglądy. W jakim stopniu utrudnia to współpracę?

Firma IDC na zlecenie Cornerstone OnDemand sprawdziła poglądy menedżerów i HR-owców na temat zarządzania zasobami ludzkimi. Obie grupy cenią sobie elastyczne warunki pracy – możliwość pracy zdalnej i brak sztywno określonych godzin, czyli dostosowanie się do potrzeb pracownika. Pracownicy HR wskazywali jednak na nie częściej (odpowiedzi o 5-6% wyższe) niż menedżerowie. Stosowanie przez firmy takich praktyk spotyka się z satysfakcją pracowników, co stwarza pozytywne korelacje. Elastyczne warunki są jednym z najmniej rozpowszechnionych aspektów zatrudnienia w Europie Centralnej oraz Wielkiej Brytanii. Mniej niż połowa Polskich respondentów mogłaby pracować z domu – dla Skandynawów wskaźnik wyniósł 87%. Równie wysoki odnotowano w Hiszpanii, Austrii i Krajach Beneluksu.

HR-owców i menedżerów różnią również stopnie frustracji. Procesy HR denerwują 41% liderów i 32% pracowników działów personalnych. Pomiędzy grupami brakuje również zgody w kwestii mierzenia skuteczności inicjatyw dotyczących zasobów ludzkich. Specjaliści ds. HR stawiają na utrzymanie nowych pracowników, a menedżerowie – na mierzenie time-to-competency, czyli szybkości przyswajalności nowych obowiązków.

78% badanych uważa, że pracownicy ich firm posiadają zdolności do współpracy, a 75%, że są dobrzy w podejmowaniu nowych obowiązków. Menedżerowie jednak w mniejszym stopniu niż pracownicy HR-u zdają się wspierać członków podległych zespołów w ubieganiu się o stanowiska poza swoim działem – odsetek procentowy wynosi 65% i 83%.

Eksperci podkreślają, że lepsza współpraca pomiędzy tymi grupami jest potrzebna, aby HR mógł lepiej spełniać się jako strategiczny partner. Działy HR muszą dostosować się do dynamiki zmieniającego się środowiska pracy, coraz większego zapotrzebowania na pracę zdalną. Kluczem do sukcesu będzie otwartość na zmiany.

Źródło

pulshr.pl