Grywalizacja coraz bardziej powszechna w biznesie

 Grywalizacja coraz bardziej powszechna w biznesie
Osiąganie celów biznesowych poprzez budowanie zaangażowania pracowników, zachęcanie klientów do interakcji z marką, szerzenie pożytecznych inicjatyw społecznych to tylko kilka podstawowych zastosowań grywalizacji, nowego trendu coraz powszechniej wykorzystywanego w świecie biznesu. Elementy grywalizacji stosowane są już w takich obszarach, jak rekrutacja, sprzedaż, marketing, szkolenia. Na czym dokładnie ten trend polega?

Grywalizacja (ang. Gamefication) to zastosowanie metod znanych z gier fabularnych i komputerowych w celu modyfikowania zachowań ludzi i budowania ich zaangażowania. Podstawową zasadą tej techniki jest bazowanie na przyjemności płynącej z pokonywania kolejnych wyzwań, współpracy i rywalizacji. Zastosowanie grywalizacji doskonale sprawdza się w przypadku nudnych i rutynowych zadań, do których wykonania brakuje zapału, z uwagi na ich monotonię i poczucie stagnacji towarzyszące ich wykonywaniu.

W codziennym życiu organizacji nie brakuje przykładów zajęć, do których pracownicy się nie garną. Dlatego też wplatanie w te zajęcia elementów grywalizacji może zdecydowanie uatrakcyjnić codzienną pracę, między innymi poprzez zastosowanie zdrowej rywalizacji pomiędzy działami, czy też nagradzanie najszybciej wykonanych zadań, zbieranie punktów poprzez realizację poszczególnych obowiązków zawodowych. Jeszcze większe zastosowanie grywalizacja może mieć w stosunku do klientów. W tym przypadku możliwości jest naprawdę wiele, na przykład nagradzanie najbardziej lojalnych klientów, oferowanie promocyjnych cen za zakupy o określonej kwocie, zachęcanie do zbierania punktów za wykorzystane usługi. Wszystkie te aktywności, oparte na grywalizacji, mają coraz bardziej powszechne zastosowanie w świecie biznesu. A jakie korzyści tak naprawdę przynoszą?

- promocja i rozwój marki poprzez angażowanie większej liczby konsumentów,

- budowanie lojalności użytkowników,

- motywacja pracowników poprzez system nagradzania i szybką informację zwrotną,

- zwiększenie poczucia integracji i przynależności do grupy poprzez współpracę i grupowe dążenie do celu,

- uzupełnienie luki rozrywkowej pracowników, którym czas w pracy mijać będzie znacznie przyjemniej.

W postępującym świecie, w którym potrzeba wciąż nowych, angażujących bodźców, grywalizacja wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich firm, które nie boją się iść z duchem czasu. Jest to doskonała metoda na zwiększenie efektywności funkcjonowania firmy, na zaangażowanie pracowników i konsumentów w promocję i rozwój marki.

Źródło

ark-doradztwo.pl