Gospodarka API wyzwaniem i szansą

pixabay.com
pixabay.com
Interfejsy programistyczne aplikacji, popularnie zwane API, powoli stają się siłą napędową nowych modeli biznesowych. Pomimo faktu, że tego typu interfejsy istnieją od początku powstania pierwszych komputerów i rozwoju branży informatycznej, dopiero po wielu latach została zwrócona na nie należyta uwaga. Odpowiednie i umiejętne wykorzystanie możliwości, jakie niosą ze sobą API to ogromna szansa, przed jaką stoją współczesne przedsiębiorstwa. Tylko czy uda im się sprostać wyzwaniu?

API to, najprościej mówiąc, sposób komunikowania się pomiędzy witrynami. Zdefiniowane na poziomie kodu źródłowego interfejsy pozwalają na korzystanie z funkcjonalności wykorzystywanych przez inne aplikacje. W dobie wszechobecnego dostępu do Internetu, tworzenia coraz to nowszych aplikacji, a także rozwijającego się w zawrotnym tempie Internetu Rzeczy, wykorzystywanie API staje się niemalże koniecznością. Zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej przedsiębiorstw, zarządy zauważają, że spieniężone API mogą stać się źródłem budowania finansów firmy, dzielenie się aplikacjami i danymi może znacznie poszerzyć zakres aktualnie oferowanych usług i zapewnić nowe strumienie przychodów. Toteż coraz częściej spotkać się można z postrzeganiem API jako produktu, którym należy odpowiednio zarządzać.

Jeszcze do niedawna API były definiowane w kontekście danego projektu i projektowane w oparciu o wiedzę i doświadczenie niewielkiej garstki osób w przedsiębiorstwie. Jednak w obliczu zmian, konieczności coraz częstszego dzielenia się danymi i informacjami, a także potrzebą lepszego i szybszego ich przetwarzania, API zaczęto traktować z należytą uwagą, jako element budowy modelu biznesowego przedsiębiorstwa. Ich wartość dostrzegają już nie tylko działy IT, programiści i informatycy. Coraz więcej osób zasiadających w gremiach decyzyjnych przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę może odegrać gospodarka API w przyszłości firmy.

Rewolucja w temacie API jest widoczna gołym okiem. Według badania ProgammableWeb ze stycznia 2015 roku, liczba publicznie dostępnych aplikacji API podwoiła się w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Do dziś opublikowanych zostało ponad 10 tysięcy interfejsów tego typu. Co ważne, zmiany te nie koncentrują się wyłącznie na branży IT, dotyczą także sektora mediów i telekomunikacji, finansów, turystyki i podróży, także nieruchomości. Co więcej, zmianom tym nie podlegają tylko podmioty komercyjne, także i administracja centralna i samorządowa coraz częściej decydują się na korzystanie z aplikacji opartych na wykorzystywaniu interfejsów programistycznych, między innymi w celu upubliczniania danych budżetowych, kryminalnych czy prawnych.

Zdaniem specjalistów „Interfejsy API pomagały pierwotnie firmom osiągać założone cele, ale myślenie o nich osiąga teraz nowy poziom. Interfejsy API stają się, bowiem produktami i usługami, które firmy oferują klientom”. Oznacza to, że głównym beneficjentem zmian, jakie niesie ze sobą rozwój nowoczesnych technologii są zwykli użytkownicy, klienci firm, którzy coraz więcej spraw mogą załatwić bez wychodzenia z domu, właśnie dzięki współpracującym ze sobą interfejsom programistycznym aplikacji. Pozytywny trend został już zauważony. Teraz pora na właściwie wykorzystanie wiedzy pozyskiwanej w tym temacie od wielu lat.

Źródło

Trendy Technologiczne 2015: Połączenie biznesu oraz IT