Firmy nagradzają pracowników na Święta

 Firmy nagradzają pracowników na Święta
Święta Bożego Narodzenia to dla pracodawców czas kiedy warto pokazać pracownikom jak bardzo są dla nich ważni i podziękować im za pracę i zaangażowanie w codzienne życie przedsiębiorstwa. Z roku na rok przybywa firm, które chcą sprawić przyjemność swoim pracownikom w tych wyjątkowych dniach poprzez różnego rodzaju podarunki.

Decyzja o wręczaniu upominków pomaga budować pozytywny wizerunek firmy, a także ma dobry wydźwięk w komunikacji wewnętrznej, – komentuje Agnieszka Zielińska-Kubica, Kierownik w agencji zatrudnienia Manpower . – Pracownik jest częścią zespołu i środowiska, w którym funkcjonuje przez dużą część swojego życia. Jakakolwiek gratyfikacja podarowana w tych dniach, będzie budować u pracownika przynależność do firmy. Przyczynia się do budowania pozytywnego zdania na temat pracodawcy, które przekazywane jest często również na zewnątrz firmy, budując jego employer branding i pomagając w kształtowaniu pozytywnej opinii o przedsiębiorstwie. Prezenty są również skutecznym narzędziem motywacyjnym dla pracowników – dodaje przedstawiciel Manpower.

Najczęstszą formą wręczania upominków są bony na zakupy o określonej wartości, bądź dodatkowe premie świąteczne. Te pierwsze, podarowane zwykle podczas Wigilii pracowniczej, na pewno na dłużej pozostają w pamięci pracownika, niż premia przesłana na konto. Spotkanie w miłej, przedświątecznej atmosferze, w otoczeniu współpracowników przy wigilijnym stole integruje zespół, co przyniesie wymierne korzyści w przyszłości. Część firm, w tym państwowe i te już sprywatyzowane, wciąż kultywują zwyczaje, które miały miejsce jeszcze w czasie PRL-u, kiedy to rozdawano paczki świąteczne dla dzieci pracowników i organizowano dla nich zabawy świąteczne. Są też firmy, które w ramach upominku proponują wolną od pracy Wigilię, bądź pozwalają zdecydowanie wcześniej wyjść do domu.

Na prezenty świąteczne w postaci bonów i paczek mogą raczej liczyć pracownicy średnich i dużych przedsiębiorstw. Wynika to również z faktu, że te firmy są zobowiązane do zawiązywania funduszu świadczeń socjalnych, z którego są refundowane prezenty dla pracowników.

Warto podkreślić, że we wszelkich świadczeniach dodatkowych przyznawanych w okresie świątecznym, nie zawsze najważniejsza jest wartość, ale pamięć o pracowniku i gest. Na pewno warto zadbać w tym czasie o to, aby każdy pracownik poczuł się choć na chwilę wyjątkowo w swojej firmie.