Firmy działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych mogą liczyć na kolejne ułatwienia

Rada Ministrów przyjęła w zeszłym tygodniu (25 marca) projekt zmian w ustawie o Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Dokument wprowadza ułatwienia w prowadzeniu firm na obszarze SSE.

Zmiany dotyczą głównie zasad zmiany zezwolenia, wygaszania i cofania zezwolenia oraz rozszerzenia zadań administratorów stref.

Zmiany w zezwoleniach

Na podstawie nowych przepisów ujednoliceniu ulegają zasady zmiany zezwoleń. Oznacza to, że bez względu na datę wydania zezwolenia, obniżenie poziomu zatrudnienia będzie możliwe maksymalnie o 20%. Obecnie taka możliwość do tyczy tylko zezwoleń wydanych po 4 sierpnia 2008 r.

Zmianą ulegną także przepisy dotyczące wygaszania i cofania zezwolenia na wniosek przedsiębiorcy. Będą one pomocne dla tych przedsiębiorców, którzy uzyskali ulgi, ale przewidują, że nie spełnią wymagań zezwolenia. Dzięki zmianom w przepisach tacy przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o cofnięcie zezwolenia. Unikną w ten sposób wyższych odsetek do zaległości podatkowych.

Nowe zadania spółek zarządzających strefami

Projekt zmian zakłada także nowy zakres obowiązków zarządców stref. Celem zmian jest zwiększenie potencjału stref poprzez współpracę ze środowiskiem akademickim. Spółki zarządzające SSE mają także zadbać o odpowiednie warunki dla powstawania klastrów.

Źródło