Firmowa flota – kredyt czy leasing?

 Firmowa flota – kredyt czy leasing?
Flota samochodowa w firmach to już niemalże standard. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, liczba służbowych aut może sięgać od jednego nawet do kilkudziesięciu pojazdów. Każda inwestycja w firmową flotę wymaga przeprowadzenia odpowiedniego rozeznania w warunkach oferowanych przez dealerów samochodowych, banki, a także w wewnętrznej sytuacji firmy. Na co zdecydować się kupując służbowe pojazdy, leasing, kredyt, a może gotówka?

Oferta kierowana do przedsiębiorców zakłada trzy, podstawowe sposoby finansowania: zapłata, kredyt i leasing. Oczywiście, najwygodniejszy wydaje się być pierwszy sposób, dzięki któremu można uniknąć dodatkowych kosztów w postaci odsetek oraz zamrożenia kwot, które można przeznaczyć na inwestycje. Jednak na taki sposób finansowania zakupu służbowej floty może pozwolić sobie niewielu przedsiębiorców, większość z nich musi wybierać pomiędzy kredytem a leasingiem. Która opcja jest lepsza?

Leasing to inaczej długoterminowe wypożyczenie samochodu. Od kilku lat jest to najbardziej popularna forma zakupu pojazdów, w szczególności w dużych firmach. Cechą charakterystyczną tego sposobu finansowania jest objęcie leasingiem przedmiotów tylko o wyższej wartości, na przykład kilku pojazdów służbowych. Otrzymanie leasingu tylko na jeden, mniejszy przedmiot, bądź jeden pojazd może być utrudnione. Kolejna cecha charakterystyczna leasingu to, z reguły, brak konieczności posiadania wkładu własnego, w przypadku leasingu często występuje również mniej formalności w porównaniu do kredytu. Ta forma finansowania zakupu floty jest wygodna dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mogą pochwalić się bogatą historią kredytową. Z uwagi na ten fakt, mogą mieć oni problemy z uzyskaniem kredytu, leasing często jest w ich przypadku jedynym wyjściem.

Jak wygląda finansowanie zakupu służbowych pojazdów za pomocą kredytu? Kluczowa różnica w porównaniu z leasingiem, to konieczność posiadania wkładu własnego. Zazwyczaj stanowi on pewien procent wartości auta, od 5 do 10. Sam kredyt nie będzie stanowił dla firmy kosztu podatkowego. Z racji tego, że pojazd firmowy jest składnikiem majątkowym przedsiębiorstwa, niektóre wydatki oraz opłaty będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (to m.in. comiesięczna amortyzacja pojazdu oraz odsetki). Ponadto, spłacając ostatnią ratę kredytu przedsiębiorca staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu, a co więcej, może go sprzedać, nawet jeśli kredyt nie został w pełni spłacony.

Jak widać, obie metody finansowania zakupu firmowej floty mają swoje plusy i minusy. Wybór odpowiedniej ścieżki zależy od indywidualnych predyspozycji przedsiębiorstwa, jego aktualnych potrzeb i możliwości. W obu przypadkach niezwykle ważne jest jednak profesjonalne podejście do sprawy, zbadanie różnych możliwości, przeprowadzenie analiz finansowych z udziałem doświadczonych finansistów.

Źródło

nf.pl/manager