Firmowa Gwiazdka – a co po Świętach?

 Firmowa Gwiazdka – a co po Świętach?
Wspólne świętowanie Bożego Narodzenia w firmach to znana praktyka i forma budowania relacji z pracownikami. Zdecydowana większość pracodawców deklaruje organizację spotkania wigilijnego bądź świąteczne bonusy. Często zapomina się jednak, że wspólne świętowanie spełnia swoja role wtedy, gdy nie jest jednorazową akcją.

Najczęstsza formą celebrowania Gwiazdki są spotkania organizowane w siedzibie firmy. Kolejno, wręczane są bony podarunkowe i premie okolicznościowe. W niektórych firmach praktykuje się przygotowywanie świątecznych paczek dla dzieci. Przeznaczając często niemałe środki na przedświąteczne benefity, warto zastanowić się, czy jest to oczekiwane przez pracowników. Eksperci Great Place to Work® sugerują, żeby wsłuchać się w potrzeby pracowników. Bon podarunkowy jest miłym gestem, lecz nie wychodzi poza standard. W NetApp, by ułatwić pracownikom zakupy, organizuje się specjalny jarmark z żywnością i prezentami, a Chesapeake Energy Corporation przygotowuje specjalne warsztaty dla dzieci pracowników, by rodzice mieli więcej czasu na przygotowanie do Świąt.

Najlepsze Miejsca Pracy podkreślają swoją wyjątkowość nie tylko przez oryginalne benefity świąteczne, ale i długofalowe korzyści pracownicze. Należą do nich niskoprocentowe pożyczki, przedszkole przyzakładowe czy bezpłatne trzymiesięczne urlopy. Na przykład, firma Piscines Ideales wychodzi naprzeciw przedsiębiorczym pracownikom i daje możliwość franczyzy (ze szkoleniem i wsparciem prawnym), a Green Montain Coffee Roasters funduje pracownikom wycieczki all inclusive do krajów, w których produkuje się kawę. Choć inwestycje wydają się kosztowne, w ogólnym rozrachunku okazują się efektywne.

Są firmy oferujące opiekę medyczną i kartę multisport, a mimo tego pracownikom nie udaje się polubić pracy. Podobnie z jednorazowym świętowaniem – bon nie sprawi, że pracownik poczuje, że jego wysiłek wkładany w firmę, ma znaczenie. Warto więc poczynić działania, które sprawią, że świętowanie będzie niezapomniane.

Źródło

HRstandard.pl