Firma w obliczu transformacji cyfrowej

 Firma w obliczu transformacji cyfrowej
Jedynie 29% polskich przedsiębiorstw jest przygotowanych na wdrażanie i monitorowanie etapów transformacji, zaledwie 41% polskich firm dysponuje planem inwestycyjnym odnośnie transformacji cyfrowej, 36% ustaliło plan operacyjny w tym zakresie – wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte. Co więcej, w ciągu najbliższych dziesięciu lat aż 40% spółek z indeksu S&P 500 (500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ) może przestać istnieć, jeśli w porę nie przeprowadzą transformacji cyfrowej swojego biznesu. Co zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy i jak właściwie przejść przez transformację cyfrową?

Pierwszym i najważniejszym etapem transformacji cyfrowej jest jasne określenie celu, jaki chce się osiągnąć. Aby to zrobić, warto skupić się na jednym, konkretnym obszarze działania przedsiębiorstwa i stopniowo dążyć do jego digitalizacji. Obszarów, nad którymi warto popracować jest wiele, można na przykład skupić się na zwiększeniu wartości marż, poprawie poziomu satysfakcji klienta, optymalizacji kosztów, czy też na szybkości wprowadzania produktów na rynek. Doskonałym przykładem odpowiednio przeprowadzonej transformacji cyfrowej w obszarze optymalizacji kosztów jest firma kurierska UPS, która, dzięki adaptacji systemów IoT (Internet of Things) uzyskała możliwość szczegółowej analizy parametrów swoich 46 tysięcy dostawczych aut. W ten sposób możliwe stało się ograniczenie wydatków na paliwo, którego zużycie spadło nawet o 30 milionów litrów rocznie.

Drugim krokiem do właściwego przeprowadzenia cyfrowej transformacji jest ścisłe podążanie za składnikami tzw. Trzeciej Platformy. Pojęcie to, choć jeszcze nie weszło na stałe w język biznesowy, jest coraz częściej wskazywane jako przyszłość każdej firmy, pragnącej utrzymać się na rynku. Trzecia Platforma opiera się na czterech technologicznych filarach: mobilności, usługach w chmurze, analizie Big Data oraz mediach społecznościowych. Aby transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa powiodła się, konieczne jest zwrócenie uwagi na wszystkie cztery filary, szukanie możliwości wykorzystania ich w profilu działalności firmy.

Trzecim krokiem jest wybór odpowiednich partnerów, którzy pomogą przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa. Specjaliści wskazują w tym miejscu na outsourcing procesów IT, dzięki czemu możliwe jest optymalizowanie kosztów, korzystanie z usług wysokiej jakości i dostęp do specjalistycznej wiedzy. Decydując się na taki krok firmy płacą tylko za wykorzystane zasoby, mogą nimi swobodnie dysponować. A poza tym mogą liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony zewnętrznych specjalistów, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy firma nie posiada odpowiednio wykwalifikowanych w tym obszarze pracowników.

Wszystkie powyższe kroki są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa. Ponad tym wszystkim znajduje się jednak chęć przeprowadzenia zmiany i odwaga, by tego dokonać. Nie brakuje przykładów firm, które nie bały się ryzyka i dziś są liderami w swoich branżach. Nie warto więc zwlekać, im szybciej podejmie się decyzję o przeprowadzeniu digitalizacji przedsiębiorstwa, tym łatwiej i szybciej uda się pokonać konkurencję, zyskując pozycję lidera.

Źródło

nf.pl/manager