Faktoring zyskuje na popularności

pixabay.com
pixabay.com
Z danych opublikowanych przez Polski Związek Faktoringu wynika, iż coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się skorzystać z tego sposobu finansowania swojej działalności. Faktoring zyskuje coraz więcej zwolenników szczególnie w sektorze MŚP, w którym firmy często nie mogą liczyć na inny rodzaj pomocy finansowej, na przykład w postaci kredytu bankowego. Faktoring wydaje się więc często być ostatnią „deską ratunku”.

Dane Polskiego Związku Faktoringu wyraźnie pokazują, jak z roku na rok rośnie popularność tego rodzaju finansowania przedsiębiorstw. W 2016 roku z faktoringu skorzystało blisko 7,9 tysiąca firm, a do faktorów zgłoszono 7,5 mln faktur, czyli aż o 1 milion więcej niż w roku 2015. Co równie ważne, rośnie popularność nie tylko faktoringu w jego klasycznym rozumieniu. Coraz chętniej wybierane są również inne odmiany tej działalności, jak na przykład faktoring pełny (zabezpieczający faktoranta w przypadku niezrealizowania płatności ze zgłaszanej faktury przez kontrahenta) i eksportowy wspierający zagraniczną ekspansję polskich przedsiębiorców.

W najprościej ujmując, faktoring to rodzaj operacji finansowej, polegającej na wykupowaniu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im z tytułu dostaw towarów i usług, z jednoczesnym finansowaniem klientów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, iż w tym przypadku nie ma znaczenia historia kredytowa przedsiębiorstwa, zaległości publicznoprawne bądź krótki staż działalności. Dlatego też o faktoring coraz częściej ubiegają się małe i średnie firmy, dla których rozwiązania kredytowe często nie są dostępne. Aktualnie, względnie stabilna sytuacja polskiej gospodarki, przy jednocześnie panującym napięciu w sektorze bankowym, nie sprzyjają zwiększaniu akcji kredytowej. Są to doskonałe warunki do rozwoju faktoringu, zwłaszcza jeśli dodać do tego bardzo powszechny w polskim biznesie problem z odroczonymi płatnościami. Aż 7 na 10 polskich firm skarży się na tego typu problemy, dlatego też zapewnienie ciągłości finansowej często staje się prawdziwą walką o „być albo nie być” przedsiębiorstwa.

Za największych faktorów uważane są spółki bankowe, specjalizujące się właśnie w tego typu działalności. Jednak, w przypadku firm z sektora MŚP warto rozważyć skorzystanie z usług mniejszych firm świadczących usługi faktoringu. Bardzo często są one w stanie zaproponować bardziej elastyczne usługi, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta. Częściej również decydują się na współpracę z sektorami szczególnie trudnymi pod względem terminowości płatności, jak to jest na przykład z branżą budowlaną i transportową.

Faktoring jest elastycznym źródłem finansowania firm, którym często trudno jest zachować płynność finansową. Niedotrzymywanie terminów płatności bądź wydłużony okres ich dokonywania stawiają przedsiębiorców w trudnej sytuacji, muszą oni przecież znaleźć środki na prowadzenie codziennej działalności, bieżące opłaty, czy wypłaty dla pracowników. Dlatego też faktoring z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym źródłem finansowania, szczególnie wtedy, gdy inne metody nie są osiągalne.

Źródło

nf.pl/manager