Facebookowe możliwości promocji

 Facebookowe możliwości promocji
Jeszcze trzy lata temu obecność firmy w mediach społecznościowych traktowana była jak fanaberia szalonych pracowników działu marketingu. Dziś fanpage na Facebooku ma większość przedsiębiorstw, bez względu na branżę, w jakiej działają.

Media społecznościowe stały się naturalnym elementem naszego życia, dlatego większość firm ma swój facebookowy profil i lepiej lub gorzej stara się nawiązać relację ze swoimi fanami. Do jakich celów można wykorzystać firmowy fanpage?

1. Budowa lub przebudowa wizerunku firmy – celem działań jest przekonanie potencjalnych klientów, żeby regularnie przechodzili z Facebooka na stronę WWW firmy, blog, żeby zapisali się na listę mailingową, założyli konto na serwisie internetowym.

2. Komunikacja – Facebook to medium komunikacji, ale nie można go traktować jednostronnie, jako tuby propagandowej firmy. Niestety wiele firm zapomina, że ich fani też mogą mieć coś ciekawego do powiedzenia i kompletnie ich ignorują. Sekret skutecznego fanpage’a to systematyczna aktywność oraz interakcja.

3. Działania PR-owe – siłą social mediów są rekomendacje. Facebook jest jednym z najtańszych sposobów na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Zwiększyć zasięg fanpage’a

Żeby zwiększyć zasięg firmowego fanpage’a i skłonić fanów do większego zaangażowania, warto również spróbować dodatkowych działań. Na początek można stworzyć grupę, gdzie będą publikowane informacje o ważnych wpisach na fanpage’u i zachęty do ich komentowania. Grupa może skupiać np. wyłącznie klientów, z którymi firma miała już kontakt, albo wyjątkowo aktywnych fanów. Podobną funkcję może pełnić wydarzenie cykliczne, gdzie również można informować fanów o ważnych wpisach, które pojawiły się na fanpage’u.

Obecność na Facebooku pomaga nawiązać dialog z klientem, zdobyć jego zaufanie, lojalność, można liczyć, że poleci usługi czy produkty firmy znajomym. Warto wykorzystać te możliwości.

Źródło

„Własny biznes. Franchising”, nr 3, marzec 2014