Event firmowy, dobra reklama czy niepotrzebny wydatek?

 Event firmowy, dobra reklama czy niepotrzebny wydatek?
Wzrost popularności eventów firmowych przyczynił się do tego, że wiele firm zastanawia się czy nie wdrożyć tego rozwiązania u siebie. Koncert, wernisaż, festiwal kulinarny wszystko na koszt sponsor, czyli firmy, która organizuje event.

Najważniejszy w organizacji eventu jest jego cel, chociaż równie istotny jest budżet przeznaczony na organizację. Wydarzenie tego typu to temat niekończących się pomysłów. Samo określenie odbiorców oraz celów jest niełatwe. Bardzo dokładne wytypowanie grupy docelowej eventu i wskazanie jej wielu cech ułatwi stworzenie ciekawego scenariusza przedsięwzięcia. W przypadku szerszej grupy klientów warto wytypować tę flagową, na której szczególnie zależy firmie i to do niej dostosować scenariusz. Dzięki temu łatwiej stworzyć wyjątkowe wydarzenie, które zapadnie w pamięć i wyróżni się na tle konkurencyjnych. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego określając gościa naszej imprezy i oczekiwania wobec niej, warto dopracować w najdrobniejszych szczegółach jej przebieg, przestrzeń i komunikację. Czasami warto przygotować mniej atrakcji, ale poświęcić więcej czasu i pieniędzy na dopracowanie drobiazgów - to one budują cały klimat, wpływając na efekt przedsięwzięcia. Zazwyczaj celem wydarzenia jest działanie wizerunkowe oraz w pewnym stopniu prosprzedażowe. Organizator eventu powinien mieć oczy dookoła głowy, ograniczone zaufanie do wszystkich i nawet w umowach z największymi profesjonalistami zastrzegać sobie najbardziej oczywiste standardy. Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Najlepiej jest uczyć się na cudzych błędach- nie własnych.

Firmowy event to dość kosztowne wydarzenie. Planując taką imprezę należy przede wszystkim przestrzegać budżetu przeznaczonego na to przedsięwzięcie oraz kontrolować niespodziewane wydatki. Po imprezie może okazać się, że firma wydała za dużo pieniędzy na źle zorganizowany event, przez co nie jest w stanie zapłacić pracownikom ich miesięcznej wypłaty, a zamierzony wzrost sprzedaży nadal stoi w miejscu. Dlatego też, bardzo ważne jest rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw wydarzeniu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlecenie eventu firmowego organizacji, tworzącej takie imprezy. Wtedy czarno na białym możliwe jest poznanie kosztów jakie poniesie firma za zorganizowanie wydarzenia i oszacowanie czy ją na nie stać.

Eventy firmowe to nie tylko wydarzenia, na które przychodzą ludzie z zewnątrz, ale również imprezy integracyjne w firmie. Organizowane są z bardzo różnych okazji, np. po to aby pracownicy się lepiej poznali, bardziej zaangażowali w pracę i w życie firmy. Ten model integracji pracowników nie wszędzie się sprawdza, dużo zależy od charakteru firmy.