Ekologiczne drukowanie

Moda na ekologię dotarła do biura. Coraz więcej pracowników, przed kliknięciem opcji "Drukuj", zastanawia się, czy jest to naprawdę niezbędne.

Liczne badania (m.in. prowadzone przez Instytut na rzecz Ekorozwoju) pokazują, że Polacy czują się coraz bardziej odpowiedzialni za środowisko i coraz chętniej deklarują postawy proekologiczne. Także przedsiębiorstwa wybierają rozwiązania, które pozwalają ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Dotyczy to m.in. obszaru druku w biurze. Decydując się na eko-rozwiązania, firmy nie tylko pomagają chronić przyrodę, ale też osiągają wymierne korzyści finansowe wynikające z wdrożenia energooszczędnych urządzeń i rozważnego wykorzystania materiałów eksploatacyjnych.

Jak drukować ekologicznie?

Jest kilka bardzo prostych metod na zredukowanie liczby wydrukowanych stron. Przede wszystkim trzeba drukować tylko wtedy, gdy nie wystarczy elektroniczny obieg dokumentów. Warto też wykorzystywać opcję druku dwustronnego czy druku kilku stron na jednej kartce papieru. Można też wdrożyć specjalne oprogramowanie do zarządzania drukiem. Umożliwia ono odgórne przypisywanie użytkownikom określonych uprawnień np. dotyczących korzystania z funkcji druku dwustronnego, a także ograniczenie używania trybu kolorowego czy określenie liczby wydruków przypadającej na jednego użytkownika lub dany dział.

Zmienić mentalność

Wdrożenie odpowiedniej polityki związanej z wydrukami należy do kompetencji działu IT, a w mniejszych firmach - Office Managera. To oni muszą wydać odpowiednie zalecenia oraz przede wszystkim przekonać pracowników do rozwiązań eko.

Źródło