Efektywna drzemka w pracy

Krótka drzemka w ciągu dnia zwiększa naszą produktywność o 35 proc., kreatywność o 40 proc., a umiejętność podejmowania decyzji aż o 50 proc.

Drzemka nie może być ani zbyt krótka (bo nie zadziała) ani zbyt długa (bo się roześpimy). Optymalny czas to nie krócej niż 20 i nie dłużej niż 45 minut. Ważne jest też miejsce, w którym będziemy drzemać - powinno być zaciemnione i spokojne. Można więc włączyć spokojną relaksacyjną muzykę, która umożliwi zagłuszenie dźwięków.

Drzemka - naturalna regeneracja mózgu

Część linii lotniczych zezwala na krótkie drzemki pilotów latających na długich trasach. W ich ślady idą także inni pracodawcy – Microsoft, Google i Nike wstawiają do „pokojów kreatywnych” kanapy czy leżanki. Oni wiedzą, że krótki sen w ciągu dnia pozwoli ich pracownikom nie tylko funkcjonować dłużej, ale przede wszystkim efektywniej. Dzięki drzemce poprawia się koncentracja oraz zdolność zapamiętywania nowych faktów. Krótki sen w ciągu dnia usprawni też komunikację między lewą a prawą półkulą mózgu. Lewa półkula odpowiada za racjonalność i logiczne myślenie, jednak to współpraca z prawą, bardziej „artystyczną” półkulą generuje twórcze, kreatywne rozwiązania. Poza tym drzemka może poprawić nasze samopoczucie, dzięki uwalnianej we śnie serotoninie. Lekarze podkreślają również, że krótki sen w południe zmniejsza ryzyko śmiertelnego ataku serca.

Drzemka na świecie

Prekursorami drzemania w biurze są Japończycy. W kraju, w którym pracownicy spędzają w pracy więcej niż pół życia, pokoje do drzemki należą do normalności. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. W jednej z kalifornijskich firm konsultingowych tzw. nap roomsy były tak oblegane, że musiano wprowadzić grafik z rezerwacjami.

Źródło