Efekt ROPO na rynku e-commerce

pixabay.com
pixabay.com
Rynek e-commerce rośnie nieprzerwanie z roku na rok, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Coraz większa jest też świadomość klientów dotycząca zakupów online, chętniej korzystamy z różnych kanałów sprzedaży internetowej, przy okazji wykorzystując, oferowane w przypadku internetowych zakupów, niższe ceny i promocje. Jednak wielu użytkowników sklepów online decyduje się na zakup zgodnie z efektem ROPO. Co to właściwie oznacza?

Każdy, kto prowadzi sklep internetowy powinien bacznie przyglądać się swoim klientom. Chodzi tu nie tylko o zainteresowanie ofertą sklepu, czyli o wysokość wpływu na konto. Niezwykle ważne jest również bieżące poznawanie zwyczajów klientów, sposobu podejmowania decyzji, tego, gdzie poszukują informacji o produkcie zanim dokonają zakupu. Mając tę wiedzę można znacznie usprawnić prowadzony biznes i bardziej dostosować go do indywidulanych potrzeb klienta, także tego potencjalnego.

Wielu klientów realizuje zakupy zgodnie z bardzo popularnym trendem o nazwie ROPO, czyli Research Online, Purchase Offline. Taki model dokonywania zakupów polega na wyszukiwaniu jak największej ilości informacji na temat produktu w Internecie. W dzisiejszych czasach są to już nie tylko informacje z oficjalnych stron producentów, ale także opinie innych użytkowników pozyskane na forach internetowych bądź na wszelkiego rodzaju portalach zajmujących się opiniowaniem produktu, typu „Rekomenduj.to”, gdzie użytkownicy mogą zamieścić swoją obiektywną opinię, po zapoznaniu się z produktem. Dopiero po zgromadzeniu odpowiedniej ilości informacji i użytkownik udaje się do sklepu stacjonarnego, by obejrzeć produkt i, jeżeli wszystko jest zgodnie z jego oczekiwaniami, dokonać zakupu. Warto również zwrócić uwagę, iż świadomość użytkowników rośnie z roku na rok, co przejawia się między innymi coraz częstszym sprawdzaniem, czy dany recenzent produktu nie jest zawodowo bądź prywatnie związany z marką, którą opisuje.

Druga, równie duża grupa użytkowników sklepów online postępuje zgodnie ze zjawiskiem zwanym Reverse ROPO, czyli Research Offline, Purchase Online. Ci użytkownicy preferują najpierw obejrzenie produktu w punkcie stacjonarnym, dopytanie na temat jego właściwości sprzedawcy, a po pozyskaniu wszystkich informacji, zakupienie produktu w sklepie internetowym. Taki model dokonywania zakupów może pozwolić skorzystać z szeregu zniżek i promocji. Przykładowo, sprzedawcy internetowi, w zamian za zgodę klienta na otrzymywanie newslettera, mogą zaoferować upusty przy zakupach.

Poznanie zwyczajów swoich klientów ma ogromny wpływ na sukces prowadzonego biznesu. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostępnych jest mnóstwo narzędzi, dzięki którym można badać zwyczaje klientów związane z zakupami online.

Źródło

nf.pl/manager