Druk 3D a logistyka

 Druk 3D a logistyka
Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o druku w technologii 3D. Wydawało się to czymś zupełnie nierealnym, czymś, co być może nastąpi kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nie upłynęło jednak wiele czasu, a druk 3D stał się czymś jak najbardziej osiągalnym, wykorzystywanym w szeroko pojętej produkcji. Rozwój tej techniki wpływa na wiele dziedzin, również na logistykę. Z jednej strony może stać się dla niej wielkim zagrożeniem, z drugiej szansą na odkrycie nowych rynków i usług.

Technologia druku 3D daje dziś ogromne pole do popisu dla wielu branż, między innymi dla produkcji, bądź też medycyny. Drukować można już niemalże wszystko. W ten sposób zostały wydrukowane domki jednorodzinne, a nawet całe ich osiedle. Znane są również przykłady druku w medycynie, warto wspomnieć między innymi o drukowanych, wszczepianych zastawkach serca. Nie ulega więc wątpliwości, że tego rodzaju produkcja ma przed sobą obiecującą przyszłość. Oczywiście, potrzeba jeszcze czasu, aby w pełni opanować tę metodę produkcji, zacząć powszechnie ją stosować. Patrząc jednak na tempo rozwoju technologii, jest to zapewne kwestia najbliższych kilku lat.

Jaki wpływ może mieć rozwój technologii 3D na branżę logistyki? Aby się tego dowiedzieć, w pierwszej kolejności warto przeanalizować sam proces druku w tej technologii. Druk 3D to nic innego, jak nakładanie na siebie kolejnych warstw surowca użytego do produkcji, za pomocą wiązki lasera. W ten sposób można produkować całe elementy, pomijając etap wytwarzania poszczególnych, drobniejszych elementów. Skoro więc skraca się etap produkcji, jednoczesnemu uproszczeniu ulega również łańcuch dostaw. Ubywająca ilość zleceń dotyczących transportu podzespołów i użytych do ich produkcji surowców to realne zagrożenie dla logistyki. Eksperci szacują, że do 2020 roku przewozy handlowe wyrobów gotowych i podzespołów na trasie Azja - Europa zmaleją o 2-5%.

W obliczu tych danych konieczne jest więc poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą branży logistycznej przetrwać i dostosować się do rozwoju technologii druku 3D. Jednym z takich rozwiązań może okazać się tworzenie dodatkowej wartości dla łańcuchów dostaw. Warto wspomnieć między innymi o transporcie surowców, w tym metali w formie proszku, czy też o tradycyjnej logistyce części zamiennych. Rozwój druku 3D wcale nie musi oznaczać poważnych problemów dla logistyki. Ważne jest jednak, aby w przemyślany sposób dostosowywać się do zachodzących zmian i wykorzystywać pojawiające się, nowe szanse.

Źródło

logistyka.net.pl