Dostęp pracowników do Internetu

 Dostęp pracowników do Internetu
Jak twierdzi Mariusz Rzepka, dyrektor regionalny Fortinetu, w firmach powinny obowiązywać jasno określone reguły dostępu pracowników do Internetu.

W tym celu należy określić czego potrzebują pracownicy aby pracować jak najwydajniej. To obowiązki poszczególnych zatrudnionych pomogą zdecydować o ich zakresie dostępu do Sieci i danych przedsiębiorstwa. Na przykład specjaliści do spraw marketingu lub sprzedaży powinni mieć stały dostęp do mediów społecznościowych, natomiast recepcjonistki i ochroniarze tylko w przerwie na lunch albo po godzinach pracy.

Firma powinna też edukować swoich pracowników, aby wiedzieli co jest dozwolone. Powinna być również elastyczna, czasami użytkownik może potrzebować dostępu do danych, czego wcześniej nie przewidziano, na przykład gdy awansował lub zmienił stanowisko – wymaga to szybkiej modyfikacji jego uprawnień.

Oczywiście oprócz określenia zasad potrzebny jest również monitoring ich przestrzegania. Pomoże to sprawdzić, czy dany użytkownik zmniejsza przepustowość sieci przez np. strumieniowe odtwarzanie muzyki lub filmów albo czy uzyskuje dostęp do danych, do których nie powinien – przez przypadek lub celowo.

Źródło

Jasne reguły dostępu pracowników do internetu