Dobry trener - dobre szkolenie

Na polskim rynku istnieje morze firm, oferujących szkolenia z umiejętności biznesowych i sprzedaży. Jest ich 9 tysięcy. Jak wyłowić te najlepsze?

Zwiększa się liczba nieskutecznych lub mało skutecznych szkoleń, a także takich, których poziom oceniany jest co najmniej jako nieodpowiedni. Dzieje się tak dlatego, ponieważ rynek szkoleń dotowanych w początkowym okresie nie stawiał dużych wymagań – trafiło na niego dużo osób bez doświadczenia trenerskiego i biznesowego. Zanim więc wybierzemy się na szkolenie, warto zdobyć jak najwięcej informacji na temat prowadzącego.

Ważne jest by dowiedzieć się, w jakim stopniu ekspercka wiedza trenera poparta jest doświadczeniem praktycznym. Poza tym dobry prowadzący powinien wziąć pod uwagę oczekiwania grupy, dla której przeprowadza szkolenie. Dobry kurs można poznać po tym, że na długo przed jego terminem jesteśmy pytani o własne zdanie na temat tego, czego potrzebujemy. O jakości szkolenia decydują wreszcie umiejętności interpersonalne prowadzącego. Kurs nie powinien wyglądać jak akademicki wykład. Dobry trener potrafi zaangażować wszystkich uczestników szkolenia, którzy wykonują zadania praktyczne (indywidualnie, w parach, w mniejszych grupach).

W profesjonalnych firmach przeprowadzane są ankiety poszkoleniowe, a także monitorowane są efekty wdrażanych przez trenerów wskazówek. Dzięki temu, prowadzący szkolenie może otrzymać informację zwrotną na temat swojej pracy.

Przy wyborze szkolenia, oprócz rzeczy oczywistych, jak odpowiednio przygotowane zaplecze techniczne, kluczowe są kompetencje samego prowadzącego. Dobry trener to dobre szkolenie.

Źródło

www.officestyle.pl