Dobry menedżer to konsekwentny menedżer

 Dobry menedżer to konsekwentny menedżer
Trudno jest jednym słowem określić dobrego menedżera. Na pytanie, jaki powinien on być, można udzielić przynajmniej kilku odpowiedzi: wymagający, wyrozumiały, odpowiedzialny, ale jednocześnie komunikatywny. Jedną z najważniejszych cech dobrego menedżera jest jednak konsekwencja i umiejętność właściwego rozmawiania z podwładnymi, a przede wszystkim zdolność do właściwego przekazywania uwag i krytyki. Jak więc rozmawiać z pracownikami, aby była to rozmowa konstruktywna, a zarazem niekrzywdząca dla żadnej ze stron?

Każdy menedżer w swojej karierze zawodowej spotyka się z sytuacją, kiedy musi przeprowadzić z podwładnym trudną rozmowę, odnośnie popełnionych błędów, stosunku do pracy, bądź do innych współpracowników. Dla żadnej ze stron nie jest to łatwa rozmowa, jednak, gdy pojawia się problem, nie wolno go bagatelizować. Im wcześniej sytuacja zostanie wyjaśniona, tym lepiej dla firmy. Oto kilka zasad prowadzenia skutecznej, konstruktywnej i jednocześnie kulturalnej rozmowy.

Liczą się konkrety

Do rozmowy z podwładnym należy odpowiednio się przygotować. Mowa tu o poznaniu szczegółów wydarzenia, którego rozmowa dotyczy. Dobry menedżer powinien wiedzieć co?, gdzie?, kiedy?, znać nazwiska osób zaangażowanych w incydent. Jest to ważne w momencie, kiedy pracownik zada dodatkowe pytania podczas rozmowy. Wymigiwanie się wtedy półsłówkami i ogólnikami źle świadczy o przełożonym.

Konstruktywna krytyka

Choć często jest to bardzo trudne, podczas rozmowy z pracownikiem należy zawsze trzymać „nerwy na wodzy”. Nigdy nie wolno obrażać podwładnego, krytyce można poddawać tylko czyny i zachowanie, a nie człowieka. Jeśli rozmowa coraz bardziej wymyka się spod kontroli, strony zaczynają podnosić głosy, warto ją przerwać i wrócić do niej za jakiś czas, kiedy emocje opadną. Co równie ważne, każdą taką rozmowę należy przeprowadzać indywidualnie, nie w obecności osób trzecich, które mogą usłyszane fakty wykorzystać przeciwko kolegom z pracy.

Szukanie rozwiązania

Dobrym pomysłem jest bezpośrednie zadanie pracownikowi pytania odnośnie sposobu rozwiązania trudnej sytuacji. Jeśli dany problem pojawia się regularnie, warto spytać, co jest tego powodem i wspólnie zastanowić się, jak można go rozwiązać. Równie ważne jest, aby podczas takiej rozmowy nie naskakiwać na pracownika, a spokojnie wyjaśnić mu swoje zarzuty, jednocześnie starając się zrozumieć jego punkt widzenia, a nawet powiedzieć kilka miłych słów, bądź pochwalić za inne dokonania.

Dobry menedżer będzie potrafił umiejętnie pokierować rozmową dyscyplinującą pracownika. Zrobi to w sposób konstruktywny, przemyślany, a zarazem kulturalny, bez zbędnych krzyków i obraźliwych epitetów. Odpowiedzialność za pracowników spoczywa na barkach menedżerów, to oni muszą wiedzieć, jak zareagować w danej sytuacji, aby w oczach podwładnych być osobą konsekwentną i sprawiedliwą.

Źródło

nf.pl/manager