Dlaczego projekt upada?

 Dlaczego projekt upada?
Statystycznie 50 procent projektów biznesowych ponosi porażki. Niektóre w ogóle nie zostają uruchomione, inne nie przynoszą spodziewanych efektów i trzeba je zamknąć. Dlaczego tak się dzieje?

Identyfikacja czynników niepowodzeń projektów biznesowych pozwala uniknąć kosztownych rozczarowań w przyszłości. Co najczęściej staje na drodze sukcesu projektów?

1. Podejście „fire and forget” (odpalić i zapomnieć) – niewystarczające zaangażowanie w projekt to częsty problem po stronie zleceniodawcy. Może bowiem skutkować m.in. niedoprecyzowaniem wymagań.

2. Niefrasobliwe traktowanie celu biznesowego – to poważny błąd, ponieważ właśnie uzasadnienie biznesowe powinno przesądzać o tym, czy projekt dostanie „zielone światło”, czy nie i co dalej się z nim będzie działo. Im później się „obudzimy”, stwierdzając, że to wszystko jest bez sensu, tym większe poniesiemy straty. Podobnie, im dalej w cyklu życia projektu zaczniemy wprowadzać poprawki i zmiany, bo okaże się, że na etapie planowania, lub jeszcze wcześniej – analizy biznesowej – popełniliśmy kardynalne błędy, tym koszty ingerencji (lub zamknięcia projektu) będą wyższe.

3. Niskie kompetencje przywódcze – są one o tyle ważne, że realizacja projektu wymaga pracy zespołowej. A do tego trzeba zgranego, dobrze zarządzanego zespołu.

4. Błędy na etapie wstępnego planowania – zbyt szczegółowe planowanie harmonogramu, z nierealistycznymi datami i zasobami (zwłaszcza finansowymi).

Nie doprowadzić do porażki

Zanim zaangażujemy się w tworzenie projektu, warto poznać czynniki, które mogą spowodować, że zakończy się on niepowodzeniem. Nie ma stuprocentowej pewności, że jakieś przedsięwzięcie wypali, a inne zakończy się fiaskiem. Jeżeli jednak przeanalizujemy przyczyny projektowych sukcesów oraz porażek innych firm, pozwoli nam to uniknąć rozczarowań. Lepiej uczyć się na cudzych błędach, zamiast na własnych.

Źródło

Strategie biznesu, Nr 5