Czy wycofywanie produktów działa?

Czy wycofywanie produktów działa? Nowe badanie w Journal of Marketing, opublikowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu, sugeruje, że programy wycofywania produktów są korzystne dla społeczeństwa, ponieważ często motywują działanie w firmie i redukują wypadki w przyszłości.

Programy wycofywania produktów istnieją w Stanach Zjednoczonych od lat 70-tych, ale ich wartość była często kwestionowana. Krytycy w przemyśle samochodowym sugerują, że programy te zwiększają liczbę wypadków ponieważ wymagany jest dodatkowy przejazd aby naprawić usterki. Grupa badaczy z Uniwersytetu Południowej Karoliny i Północnej Karoliny sprawdziła wartość programów wycofywania produktów. Ocenili 27 programów między rokiem 1995 a 2011. Ustalili, że doprowadziły one do większego zaufania i mniejszej liczby wypadków w przyszłości. Okazuje się, że organizacje rzadko mają motywację do poprawy zaufania. Wycofanie produktu może być bodźcem do zmian w praktykach organizacji, które inaczej by nie nastąpiły.

Ponadto badacze doszli do wniosku, że wyniki są lepsze, gdy produkty w portfolio firmy mają tą samą fabrykę, dostawcę i części, Jedną z krytyk często stosowanych przeciwko producentom samochodów jest produkcja odchudzona, która może być odpowiedzialna za błędy i obniżenie jakości produktu. Badacze stwierdzili natomiast, że nie ma dowodów na tę hipotezę. Sugerują oni, że produkcja odchudzona pozwala firmie na szybszą rekonwalescencję po wycofaniu produktu.

Co ciekawe, badanie wykazało też, ze marki o niższej jakości mają większą szansę na poprawę zaufania po wycofaniu produktu. Marki o wysokiej jakości często zaprzeczają problemom w jakości i są mniej zmotywowane do wycofania produktu. Tak więc wycofanie produktu może być jednym ze sposobów dla marek o niższej jakości na wzmocnienie pozycji na rynku. Jednak nie jest zasadą to, że lepiej przeprowadzać jak najwięcej wycofań produktu. Raczej należy uważnie badań produkt przed jego wypuszczeniem na rynek. Wartość wycofania produktu leży w zahamowaniu chęci firmy do wzrostu kosztem jakości.

Źródło

www.asq.org