Czy twój kierownik projektu jest problemem?

Jak się zachować będąc częścią zespołu projektowego a problemem jest jego kierownik?Gdy ewidentnie z jego przyczyny brak jest postępów w projekcie, brak satysfakcji klienta, terminy nie są dotrzymywane? A co jeśli twój kierownik projektu nie jest liderem, jakiego potrzebuje twój zespół i projekt? Lub przynajmniej nie zachowuje się właściwie w swojej roli?

Najważniejsze – traktuj ich tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Zaczęliście jako zespół i wciąż nim jesteście, jeśli sprawy nie są w tym momencie konfrontacyjne lub problematyczne, najlepiej zacznij od samego zespołu i kierownika projektu. Szczera i otwarta dyskusja jest prawie zawsze najlepszą drogą.

Zbierzcie się jako zespół, bez kierownika.

Robienie rzeczy za czyimiś plecami nie jest najprzyjemniejsze, aczkolwiek zanim coś zrobisz, musisz potwierdzić zresztą zespołu, że praca i przywództwo waszego kierownika nie są dobre, a nie jest to osobisty problem pomiędzy wami. Jeśli problem nie jest tak oczywisty, przedyskutuj go z resztą zespołu. Czy wszyscy zgadzają się, że coś powinno zostać zrobione w tej sprawie? Jakie problemy widzicie – co szkodzi projektowi, zespołowi i klientowi? Czy problemy z przywództwem mogą być rozwiązane przez samego kierownika – na przykład jak radzi sobie z rozkładem projektu online, oprogramowaniem, zaangażowaniem klienta, podejmowaniem decyzji lub komunikacją? Czy może są to problemy poza jego kontrolą? W każdym wypadku musicie podjąć kolejny krok – chyba, że zdasz sobie sprawę, że są to problemy jedynie między tobą a kierownikiem.

Idź do kierownika

Następnym krokiem jest dyskusja z kierownikiem projektu, jako zespół. Musi to być zespół, ponieważ nie chcesz, aby kierownik negatywnie zareagował na konkretną osobę. Jeśli tylko jeden członek zespołu przeprowadzi rozmowę, kierownik może pójść do menedżerów i zmienić danego członka na kogoś innego, zanim zacznie naprawiać błędy.Przedyskutujcie swoje zmartwienia z kierownikiem projektu. Wskażcie jakie problemy widzicie. Jeśli jest odpowiednio wcześnie i jest otwarty na konstruktywną krytykę, może to pomów. Być może ma zbyt dużo pracy i projektów i musi oddać część zadań. Jednakże, jeśli się broni, nie słucha, i odpiera zarzuty oraz wini zespół, być może nie macie wyjścia i musicie podjąć kolejny krok.

Idź do dyrektorów

W idealnej sytuacji kierownik projektu i zespół razem rozwiążą problemy. Jednakże, jeśli tak się nie stanie, należy podjąć dalsze kroki. Nie masz nieskończonej ilości czasu w projekcie. Zmiana kierownika projektu, który sprawia problemy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż patrzenie na porażkę projektu. Idź do kierownictwa z listą problemów, udokumentowanych kroków, które podjąłeś i reakcją kierownika – jeśli doszedłeś do tego kroku, oznacza to, że reakcja była negatywna. Kluczem jest pójść tam jako zespół – być zjednoczonym, aby nikt nie musiał być negatywnie oceniony za swoją reakcję. Nigdy nie wiadomo, który kierownik ma swojego poplecznika wśród dyrektorów.

Podsumowanie

Najlepiej by było, gdyby takie sytuacje się nie zdarzały, ale niestety tak bywa. Może się to przytrafić zespołowi, tak samo jak kierownikowi może przytrafić się słaby członek zespołu. Kluczem jest identyfikacja i udokumentowanie problemów, przedyskutowanie ich z kierownikiem i, w razie braku rezultatów, raport o problemach do dyrektorów.

Źródło

www.projectinsight.net