Czy nadchodzi koniec „narodowego pesymizmu” wśród Polaków?

 Czy nadchodzi koniec „narodowego pesymizmu” wśród Polaków?
Czy to możliwe, że era pesymizmu i malkontenctwa wśród Polaków wreszcie dobiegnie końca? Czyżby Polacy zaczęli dostrzegać również jaśniejsze strony egzystencji? Wydaje się to bardzo możliwe, przynajmniej w kwestii finansów. Takie wnioski można wysnuć z najnowszego badania przeprowadzonego przez SMG Insight/YouGov na zlecenie Genworth LPI w Polsce, Francji, Hiszpanii i Niemczech w czerwcu 2015 roku. Wyniki badania są na tyle interesujące, że warto im się przyjrzeć nieco dokładniej.

Badanie przeprowadzone w czterech unijnych krajach miało na celu zbadanie, w jakich barwach widzą swoją przyszłość finansową obywatele oraz jaki jest ich stosunek do wydatków uznaniowych, czyli wszystkich tych dotyczących sfery wypoczynku, hobby i rozrywki. Wyniki są jednoznaczne, wśród badanych narodowości Polacy najbardziej optymistycznie widzą swoją finansową przyszłość. Aż 42% badanych rodaków uważa, że sytuacja finansowa ich gospodarstwa finansowego w nadchodzących dwunastu miesiącach ulegnie poprawie. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego badania, kiedy uważało tak o 17% mniej badanych. Ponadto, aż 40% respondentów uważa, że ich sytuacja finansowa pozostanie bez zmian, tylko 16% prognozuje zmniejszenie zasobności portfela. W zestawieniu z innymi narodowościami wypadamy bardzo optymistycznie – wśród Hiszpanów takie nastawienie deklaruje 40% badanych, wśród Niemców już tylko 28%, najmniej optymistycznie w przyszłość patrzą Francuzi, wśród których tylko 17% uważa, że ich sytuacja materialna ulegnie poprawie.

To jednak nie koniec ciekawych wniosków płynących z badania. Interesujący jest również nasz stosunek do wydatków uznaniowych. Polacy przestają już ograniczać się na każdym kroku, zaczynają korzystać z życia, urozmaicając je różnego rodzaju rozrywkami, począwszy od coraz częstszych wizyt w restauracjach, kończąc na docenieniu zdrowego stylu życia, dbaniu o kondycję poprzez wizyty w salonach SPA i na siłowni. Największa część ankietowanych niechętnie ogranicza budżet związany z wakacyjnymi wyjazdami. W tym zakresie oszczędności planowało zaledwie 32% badanych w porównaniu z 49% z poprzedniego badania. Nie zamierzamy już dłużej ograniczać się przy robieniu prezentów dla najbliższych, czy kupując karnety na siłownie.

Taki trend napawa optymizmem, jednak ma również i swoje ciemne strony. Duża liczba badanych przyznaje się do problemów z płaceniem rachunków na czas, czy regulowaniem zobowiązań kredytowych, 19% respondentów przyznaje, że „nieustannie zmaga się lub zalega z opłatami” każdego miesiąca. Niezwykle istotne okazuje się więc znalezienie „złotego środka” podczas gospodarowania domowym budżetem, aby móc pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, a jednocześnie nie wpaść w finansowe tarapaty.

Źródło

forbes.pl