Czas na SaaS

Model SaaS, polegający na świadczeniu usług z poziomu przeglądarki internetowej, coraz częściej wypiera tradycyjne rozwiązania informatyczne w biznesie. Jego głównymi atutami są prostota obsługi oraz znaczna redukcja kosztów dotyczących infrastruktury informatycznej.

SaaS (software as a service, z ang. oprogramowanie jako usługa) to sposób udostępniania oprogramowania za pośrednictwem internetu, bez konieczności jego instalowania. Tradycyjnie sprzedaż oprogramowania bazuje na wykupieniu przez użytkownika licencji, a następnie instalowaniu oprogramowania na jego komputerze. SaaS nie wymaga zakupu licencji, nie trzeba mieć sprzętu kompatybilnego z wymaganiami oprogramowania. W zamian za opłatę abonamentową, użytkownicy otrzymują za to login i hasło, po wejściu na odpowiednią stronę internetową mogą w pełni korzystać z różnego rodzaju narzędzi biznesowych. Cała odpowiedzialność związana z odpowiednim funkcjonowaniem, aktualizacją i rozwojem programów, spoczywa na właścicielu oprogramowania, który jest jednocześnie administratorem.

SaaS to jeden z modeli chmury obliczeniowej. Z tego rozwiązania z powodzeniem korzystają takie firmy jak: Google (Google Apps) czy Microsoft (Hotmail, Windows Live czy SkyDrive). W Polsce spośród ważniejszych przykładów usług udostępnianych w modelu SaaS można wymienić:

  • IntraOut (www.intraout.pl), platformę zintegrowanej komunikacji synchronizującą się z telefonem komórkowym, oferującą zarządzanie obiegiem informacji, VoIP i centralę telefoniczną PBX, firmy Edge Solutions,
  • iPartner24 (www.mis24.pl) wspomagające m.in. zarządzanie dokumentami firmy mis24,
  • iFirma (www.ifirma.pl) wspomagające prowadzenie księgowości,
  • NetCRM (www.netcrm.pl) do zarządzania relacjami z klientami,
  • Comarch e-OPT!MA (www.cdn-optima.pl) wspierające obszarze ERP.


Co nam daje SaaS?

Dlaczego coraz więcej firm decyduje się korzystać z SaaS? Najważniejsze powody to:

  • Większa mobilność – SaaS to zawsze szybki dostęp do dokumentów firmowych z każdego miejsca na świecie. Jedyne czego potrzebujemy, to dostęp do internetu. Jest to więc świetne rozwiązanie dla firm o rozproszonych strukturach oraz dla osób, które muszą często podróżować lub pracują zdalnie.
  • Wygoda – w SaaS zarządzaniem zajmuje się dostawca oprogramowania. Klient nie musi interesować się zagadnieniami związanymi z zapleczem technicznym. Nie ponosi też kosztów związanych z obsługą serwisową, w tym kosztów naprawy – w przypadku awarii. Użytkownik otrzymuje również stały dostęp do najnowszej wersji oprogramowania. Eliminuje w ten sposób konieczność zakupu nowszej wersji, ponadto nie traci czasu na zbędną biurokrację.
  • Wszechstronność - oprogramowanie SaaS wykorzystywane jest obecnie w wielu sferach działalności biznesowej m.in. systemach CRM, wideokonferencjach, usługach księgowych, kalkulatorach biznesowych, programach antywirusowych oraz usługach telekomunikacyjnych.
  • Mniejsze koszty – dzięki dostępowi do aplikacji poprzez internet, wiele małych i mikro przedsiębiorstw może korzystać najnowocześniejszych technologii. Firmy te często nie mogłyby sobie pozwolić na zakup najnowszych wersji specjalistycznego oprogramowania. Jedyny koszt jaki użytkownicy SaaS muszą ponieść to wykupienie abonamentu. Jest to stała kwota, co znacznie ułatwia planowanie wydatków. Dla przykładu korzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego wiąże się z wydatkami rzędu kilkaset złotych miesięcznie. Idealnym rozwiązaniem staje się e-księgowość – serwis księgowości internetowej. Platforma pozwala użytkownikom na samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy za pośrednictwem internetu. Za serwis odpowiedzialni są specjaliści z dziedziny informatyki oraz księgowości. Dzięki temu aplikacje te są zaawansowane technologicznie oraz aktualizowane na bieżąco zgodnie ze zmieniającymi się przepisami prawa. Wszystkie dane finansowe wprowadzone do systemu znajdują się na serwerach, dlatego w razie nieprzewidzianych sytuacji (np. pożaru) nie dojdzie do ich zniszczenia.
  • Bezpieczeństwo - Przechowywanie danych w „chmurze” gwarantuje odzyskanie ich w całości. Program zapewnia pełną automatyzację działania, dzięki której backup wykonywany jest w tle, bez potrzeby ingerencji użytkownika. Wszystkie informacje wprowadzane do systemu są szyfrowane i przechowywane na specjalnych serwerach Archiwizacja online to przede wszystkim tańsza alternatywa dla tradycyjnego backupu wykonywanego na zewnętrznych nośnikach danych. Przetrzymywanie kopii zapasowych na zewnętrznych serwerach chroni nawet w razie pożaru lub powodzi. Jest to o tyle ważne, iż często nośniki z kopiami zapasowymi przechowywane są w tych samych pomieszczeniach lub budynkach gdzie dyski z danymi.


Źródło