Cyfrowa transformacja zmienia biznes

 Cyfrowa transformacja zmienia biznes
Transformacja cyfrowa niezaprzeczalnie zmienia oblicze światowego i polskiego biznesu. Każdego dnia na rynek IT trafia mnóstwo nowych rozwiązań, które mają na celu zrewolucjonizować sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Nowe technologie coraz silniej wpływają na strategie biznesowe firm, wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że nie mogą być obojętni na to zjawisko, bo zwyczajnie znikną z rynku. Co takiego niesie ze sobą cyfrowa transformacja?

Intensywny rozwój tego zjawiska w ogromnym stopniu wpływa na sposób komunikacji konsumentów z dostawcami dóbr i usług. Dziś tworzą się zupełnie inne, świeże kanały komunikacyjne, dzięki którym konsument przestaje być traktowany jak intruz, „zło konieczne”. Przedsiębiorcy dostrzegają, że potęga nowych technologii w jednej chwili może uczynić ich biznes czymś wspaniałym, dochodowym, o czym zawsze marzyli, jednak nawet najmniejszy błąd może w ułamku sekundy zniszczyć to przedsięwzięcie. Siła komunikacji pomiędzy konsumentami i sposób, w jaki kreuje ona atmosferę wokół przedsiębiorstwa jest ogromna. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że nowe technologie i tworzone za ich pomocą kanały komunikacji staną się najważniejszym nośnikiem reklamowym dla przedsiębiorstw.

Kolejną pochodną cyfrowej transformacji jest sposób, w jaki rozwijają się dzisiejsze przedsiębiorstwa. Widoczna staje się różnica, w podchodzeniu do tego zjawiska, pomiędzy nowymi, dopiero startującymi przedsiębiorstwami, a tymi, które na rynku są już od wielu lat, a ich pozycja wydaje się być zdecydowanie ugruntowana. Młode organizacje często działają agresywnie, dążą do opanowania jak największej części rynku w jak najkrótszym czasie. Cyfrowa transformacja, ze swoimi nowinkami technologicznymi, ułatwiającymi zarządzanie, jest dla nich ogromnym sprzymierzeńcem. Rozpoczynanie biznesowej przygody, z pokaźnym kapitałem wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie biznesu daje ogromną przewagę nad przedsiębiorstwami, które nie do końca dostrzegają potrzebę inwestowania w te rozwiązania. Bardzo często zdarza się, że zarządy w takich firmach są „nieczułe” na zachodzące w otoczeniu zmiany, liczą, że swoją pozycją i wieloletnim doświadczeniem zdołają zablokować młodszym kolegom udany start.

Jednak chęci to nie wszystko. Cyfrowa transformacja niesie ze sobą ryzyko zagubienia się w ogromie informacji, jakie są generowane przez użytkowników Internetu każdego dnia. Prawdziwym wyzwaniem jest więc nie tyle korzystanie z dobrodziejstw, jakie niesie rozwój nowoczesnych technologii. Jest nim umiejętne podejście do tego zjawiska, znalezienie sposobu, by pozyskane informacje przetworzyć w taki sposób, aby przyniosły firmie odczuwalne korzyści. Aż 80% menedżerów IT widzi potrzebę rozwoju nowych technologii w swoich firmach. Ważne, aby z ogólnymi chęciami do zmian szły w parze także i umiejętności, dzięki którym poczynione inwestycje nie pójdą na marne.

Źródło

Computerworld.pl