Customer expirience filarem employer brandingu

 Customer expirience filarem employer brandingu
Specjaliści przekonują, że nie da się zbudować atrakcyjnego wizerunku firmy, kiedy jest ona źle postrzegana przez klientów. Czy faktycznie zdanie klientów jest aż tak decydujące?

Programy motywacyjne, atrakcyjne wyjazdy, działania na rzecz pracowników, aktywne uczestnictwo w targach pracy, czynne działania medialne – to cechy firm, które szczycą się czołowymi miejscami w rankingach najbardziej pożądanych pracodawców. Silna marka to wypadkowa nakładów finansowych i przemyślanej strategii – jednak owe marki wiedzą, że taka inwestycja się opłaca. Spółki o atrakcyjnym wizerunku nie mają problemu z obsadzeniem wakatów wysoko wykwalifikowanymi pracownikami.

Jest jednak coś, czemu nie pomogą nawet największe starania specjalistów z employer brandingu. Customer experience, czyli ocena klientów, wpływa nie tylko na wizerunek i potencjalne zyski, lecz także na wyniki rekrutacji specjalistów. By zmieniło się nastawienie potencjalnych klientów, wystarczą same pogłoski o złym traktowaniu pracowników czy niewłaściwa obsługa usługobiorców.

Jak pokazują badania Employer Branding Institute „Kandydaci 2.0” przeprowadzone wśród studentów i absolwentów, 78% młodych odrzuciłoby ofertę pracy od pracodawcy, który ma złą opinię wśród znajomych. Starsi, doświadczeni specjaliści są jeszcze bardziej ostrożni w takich deklaracjach – do pracy w firmie o złej reputacji zniechęca ich niechlubny wpis w CV.

Sama zła opinia nie wpływa na wizerunek tak, jak rozdźwięk pomiędzy stanem faktycznym, a głosem firmy mówiącej o sobie w samych superlatywach. Pracownicy nie są zadowoleni, kiedy słyszą skargi klientów firmy i muszą tłumaczyć się z błędów pracodawcy. To prowadzi do frustracji, złej atmosfery i zerowej motywacji do pracy. W takich warunkach o wiele trudniej jest być autentycznym w przekonywaniu do złożenia aplikacji czy skorzystania z usług firmy.

Employer branding to bardzo „delikatna” sfera. To, nad czym pracuje się latami, może upaść w jednej chwili. Dzisiejsze media gonią za tanią sensacją, zatem jedna rysa na wizerunku firmy nie przejdzie niezauważona. Czy będzie to spektakularna, nagłośniona przez media wpadka, czy negatywne opinie rozczarowanych klientów – każde działanie zostawia ślad na wizerunku. Niezależnie od branży najważniejszym obszarem działań brandingowych powinna być dbałość o klienta. Zadowolony klient zawsze wróci, a po drodze poleci firmę swoim znajomym. Firmie wciąż krytykowanej trudno jest przyciągnąć do pracy specjalistów – panuje w niej większa rotacja, a na ogłoszenia odpowiadają głównie zdesperowani kandydaci.

Źródło

hrnews.pl