Coworking, czyli biurko do wynajęcia

Coworking to nowy trend, zmieniający dotychczasowy wzorzec pracy. Korzystają z niego przede wszystkim wolni strzelcy: informatycy, graficy, architekci, księgowi, dziennikarze. Na czym polega?

Coworking to nowy i coraz popularniejszy trend na rynku pracy, który zadomowił się już także w Polsce. W dużym uproszczeniu pod tym terminem kryje się miejsce - najczęściej jest to specjalne przygotowane biuro, do którego za opłatą można przyjść i popracować. Jest to świetne rozwiązanie dla freelancerów. Mogą oni w spokoju pracować niezależnie nad własnymi projektami, ale jednocześnie porozmawiać i podzielić się doświadczeniami z innymi pracownikami takiego biura. Pomysł coworkingu pojawił się w Stanach Zjednoczonych, gdy zmęczeni monotonią telepracy ludzie starali się znaleźć sposób na to, by normalnie funkcjonować. Brak towarzystwa wygonił wielu z nich do kawiarni i innych miejsc użyteczności publicznej. Jednak nie wszyscy się tam zaaklimatyzowali na tyle, by móc pracować. Choć kawiarnie zapewniały tak pożądane towarzystwo innych ludzi, to panujący tam hałas często uniemożliwiał efektywną pracę. W Polsce pierwsze biurowe centrum założyło w 2007 r. trzech informatyków z Poznania, następne powstały w Krakowie i w Warszawie. Obecnie centra coworkingowe znajdują się już prawie we wszystkich większych miastach. Biura coworkingowe są elastyczne pod względem udostępniania przestrzeni biurowej. Prócz karnetów miesięcznych, można opłacić dzień czy nawet godziny pracy. Koszty wahają się od 5 zł za godzinę pracy do 450 zł za karnet miesięczny.

Spokój i ludzie

Coworking wydaje się świetnym rozwiązaniem dla osób mających dość samotnej pracy w domu, a jednocześnie chcących pozostać niezależnymi. Wynajmując biurko, mogą spotkać ludzi pracujących nad podobnymi projektami, lub działających w zupełnie innej branży Ludzie przychodzący popracować do takiego biura, mają więc możliwość podyskutowania i wymiany doświadczeń z innymi pracownikami. To pomaga zwiększyć ich kreatywność. Kawa, napoje i przekąski są często wliczane w koszt takiej usługi. Czasem powód wizyty w takim biurze jest bardziej prozaiczny: w domu trwa remont lub są w nim małe dzieci, przy których trudno jest pracować. Co ciekawe coworking coraz częściej staje się też alternatywą dla pracy w biurze firmowym. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na niższe koszty. Taki pracownik może pracować w komfortowych warunkach np. w centrum Warszawy za mniej niż 500 zł. Ma do dyspozycji kuchnię, drukarkę, kserokopiarkę, skaner oraz szybki, bezprzewodowy internet. Jest to tańsze rozwiązanie, niż urządzenie takiego stanowiska w macierzystej siedzibie firmy (zwłaszcza firmy startującej). W biurze coworkingowym dostaniemy spokój, możemy poznać ciekawych ludzi, ale jednocześnie nie musimy obawiać się, że szef będzie nam zaglądał przez ramię, kontrolując efekty naszej pracy.

Źródło