Co zabija produktywność pracownika?

Osiąganie dobrych wyników jest celem każdego pracownika. Dzięki jego efektywnej pracy lepsze wyniki osiąga cała firma. Jednak wydajną działalność może utrudniać wiele czynników. Serwis GoldenLine.pl wybrał 7 przyczyn, które najczęściej zaburzają skuteczność pracy.

Okazuje się, że najbardziej szkodliwym jest nadmiar obowiązków. Wiele osób nie potrafi być asertywnym wobec przełożonego czy współpracownika. To prowadzi do zwiększenia liczby zadań, których nawet najlepszy pracownik nie jest w stanie wykonać rzetelnie. Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie podołać jakiemuś zleceniu, lepiej odmówić lub poprosić o pomoc. Współpraca z pozostałymi pracownikami nie jest niczym szkodliwym, po warunkiem, że potrafimy mądrze z niej korzystać. Dodatkowe wsparcie może dostarczyć nam cenne sugestie i uniknąć błędów.

Jednak brak samodzielności również może kwalifikować się jako czynnik zabijający produktywność pracownika. Przełożeni oczekują samodzielności, a tym samym odpowiedzialności. Nie każdy jednak potrafi samodzielnie podejmować decyzje – może to mieć związek z brakiem wiedzy czy niezrozumieniem zadania. Ucieczka od odpowiedzialności rozciąga zadanie w czasie, a tym samym wpływa na efektywność pracy.

Efektywność pracy często łączy się z jej organizacją. Notatki w różnych miejscach, kontakty w kalendarzu i aplikacje na smartfonie nie są najlepszym pomysłem – wprowadzają chaos organizacyjny. Lepiej, gdy wszystkie pomysły i polecenia trzymamy w jednym miejscu. To znacznie odciąża umysł i pozwala lepiej skupić się na pracy.

Okazuje się, że produktywność pracowników często zmniejsza nadmierna kontrola. Pracodawcy chcący pilnować i sprawdzać pracowników działają na ich niekorzyść, gdyż takie zachowanie hamuje kreatywność pracowników. Zapewnienie większej swobody wpływa nie tylko na produktywną pracę, ale i poczucie odpowiedzialności.

Tacy „złodzieje czasu”, jak media społecznościowe czy SMS-y, bywają również „zabójcami” twórczej pracy. Po przejrzeniu Facebooka czy rozmowie telefonicznej powrót do wykonywanego zadania zajmuje dużo czasu, a ponowne wdrażanie się w zlecenie pochłania wiele energii. Tej nie mamy zbyt wiele. Prowadząc tryb życia, w którym zbyt mało czasu przeznaczamy na sen, narażamy swój organizm na przemęczenie, a pracę na nieproduktywność.