Co wiedzieć o SaaS?

Aplikacje w tzw. chmurze są coraz popularniejsze. Nowe systemy Windows na takich właśnie mają się opierać. Jednak czym to jest i co koniecznie powinno się o tym wiedzieć?

Oprogramowanie jako usługa, jak tłumaczy się z angielskiego rozwinięcie skrótu SaaS (Software as a service) jest realną przyszłością dla sklepów każdego rozmiaru z branży IT. Ten model chmury obliczeniowej polega na dystrybucji oprogramowania, gdzie aplikacja jest przechowywana i udostępniana użytkownikom poprzez Internet przez producenta. Jest 5 faktów, które powinienznać każdy:
  1. Model ten jest już po fazie ciekawości firm. W dzisiejszych czasach wiele firm i instytucji korzysta z kilka jak nie kilkunastu tego typu usług.
  2. Jest pewien sposób działania, który to wszystko porządkuje – sprzedawcy oprogramowania dostarczają bardziej wyspecjalizowane produkty typu SaaS, aby pomóc opanować i bezpiecznie operować z ich aplikacji „w chmurze”.
  3. To więcej niż tylko narzędzie – ład informacyjny SaaSłączy o wiele więcej rzeczy niżeli tylko nowa, ładna aplikacja do zarządzania.
  4. Twoi użytkownicy Ci za to podziękują. Dla przykładu GenomicHealth, które publikuje diagnozy testów nad rakiem, zaczęło bardzo agresywnie implementować aplikacje „w chmurze” – jak dotąd ok. 24. Pomogło im to zarządzać wynikami znacznie szybciej i łatwiej.
  5. Nie wróci się do przeszłości – przez długi czas osoby poziomu CIO myślały o swojej branży jako ograniczonej przez własny komputerowy ekosystem. Jednak przyszły nowe czasy, więc pora na chmurę!


Po resztę serdecznie zapraszamy na ITWORLD.com.

Paweł Zwoliński, 26.02.2013