Chroń dane osobowe

Nawet adres e-mail może być daną osobową. Jeśli tworzysz firmowy newsletter, powinieneś wziąć to pod uwagę.

Kiedy adres e-mail stanowi daną osobową? Wtedy gdy jasno z niego wynika nazwisko użytkownika oraz firma, w której pracuje np. j.kowalski@ogicom.pl. Daną osobową nie będzie natomiast poziomka123@wp.pl, ponieważ adres nie umożliwia identyfikacji jego posiadacza. - Prowadząc zapisy np. na newsletter przedsiębiorca nie wie, w jakiej postaci będą zapisywane adresy. Z tego powodu powinien profilaktycznie założyć, że mogą wśród nich znaleźć się dane osobowe, a co za tym idzie – cały zbiór powinien być traktowany jako zbiór danych osobowych. - wyjaśnia dr inż. Artur Pajkert z Ogicom, firmy specjalizującej się w skutecznych rozwiązaniach dla e-biznesu.

Danymi osobowymi są wszelkie informacje, które identyfikują naszą osobę. Może to być imię, nazwisko, przypisane numery, a także dane o indywidualnych cechach. Bardziej ogólne informacje, np. numer domu czy wartość wynagrodzenia, stają się danymi dopiero w połączeniu z dodatkowymi informacjami. Przykładem pojedynczej informacji, stanowiącej daną osobową, jest numer PESEL. Z kolei nie może nią być samo imię, ponieważ nie umożliwia identyfikacji konkretnej osoby.

Prowadząc e-biznes warto orientować się w tym, co stanowi daną osobową. Wtedy nie musimy obawiać się kontroli GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych).

Źródło

www.officemanager.pl