Chmura w biurze

pixabay.com
pixabay.com
Nowoczesne biuro to nie tylko powierzchnia i wyposażenie, to przede wszystkim ludzie, którym należy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Aby tego dokonać warto skorzystać z nowoczesnych technologii, które dają dziś wiele sposobów na ułatwianie i uprzyjemnianie codziennej pracy. Wiele z tych rozwiązań opartych jest na chmurze obliczeniowej, dlatego też sformułowanie „chmura w biurze” nie powinno dziś nikogo dziwić.

W przeszłości, przy wyborze miejsca biurowego kierowano się zazwyczaj zasadą 3L, czyli lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Kryterium położenia biura jest oczywiście nadal bardzo ważne, wręcz kluczowe, jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na inne czynniki, jak na przykład dostęp do miejsc parkingowych, dogodny dojazd w tym dostęp do transportu publicznego, otoczenie biura, dostępność różnego rodzaju usług. Coraz częściej branym pod uwagę kryterium jest również nowoczesność budynku, w którym ma mieścić się biuro i zastosowanie w nim nowinek technologicznych, dzięki którym pracownikom będzie pracować się bardziej komfortowo.

Na jakość pracy wpływają takie czynniki, jak oświetlenie, dostęp do światła dziennego, czystość i świeżość powietrza, odpowiednio zaaranżowana przestrzeń biurowa. W dzisiejszych, zaawansowanych technologicznie czasach, wszystkie te czynniki można kontrolować za pomocą technologii opartych na chmurze. Odpowiednio przystosowane aplikacje, działające w oparciu o cloud computing mogą na bieżąco monitorować jakość powietrza w biurze, temperaturę, wilgotność i w razie konieczności uruchamiać systemy klimatyzujące, chłodzące lub ogrzewające.

Nic tak bardzo nie psuje humoru pracownika, jak brak wolnego miejsca parkingowego z samego rana. Rozwiązaniem tego problemu są aplikacje śledzące ruch pojazdów na firmowym parkingu i informujące na bieżąco pracowników, gdzie powinni się udać, aby zaparkować swoje auto. Zintegrowane ze smartfonami aplikacje są w stanie dokładnie doprowadzić szukającego miejsca pracownika i położyć kres jego codziennym zmaganiom z zatłoczonym parkingiem.

Inteligentne budynki, działające we współpracy z chmurą obliczeniową nie muszą być domeną tylko prywatnych posesji. W pracy każdy z nas spędza większą część dnia, dlaczego więc nie umilić sobie tego czasu, stosując nowoczesne technologie. Dziś nie wolno poprzestać już na dostępnym w całym biurze Wi-Fi, co było atrakcyjne kilka lat temu. Teraz nadszedł czas na zupełnie nowe rozwiązania, które za kilka lat również staną się standardem, bez których trudno będzie się obejść. Nie można więc pozostać w tyle z technologią, z czego coraz więcej najemców powierzchni biurowych zaczyna zdawać sobie sprawę.

Źródło

propertydesign.pl